Marmara Bölgesi Coğrafi Özellikleri Nelerdir Kısaca

Konusu 'Coğrafya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 1 Kasım 2010 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Marmara Bölgesi Coğrafi Özellikleri

  Marmara Bölgesi; Türkiye’nin kuzeybatısında, adını aynı adlı denizden alan, ülkemizin yedi coğrafya bölgesinden biridir. Yüzölçümü 67.300 km2 dir.

  Marmara Bölgesi, yurdumuzun kuzeybatısında, adını aldığı denizi çevrelemektedir. Adapazarı ovasının doğusundan başlayarak Trakya topraklarını içine alır. Güneyde Susurluk Havzası boyunca güneye doğru sokulur. Bölge, alan bakımından, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden sonra ikinci küçük bölgemiz olmasına karşın, bütün bölgelerden daha fazla nüfusa sahiptir.

  Marmara Bölgesi, yüksekliği en az olan bölgemizdir. Dağlar Karadeniz Bölgesi'nde olduğu gibi yüksek sıralar halinde değildir. Anadolu yakasında Samanlı, Biga Dağları, Mudanya Tepelikleri, Kocaeli Platosu yer alır. Trakya'daki yükseltiler ise kuzeyde Yıldız, güneyde Işıklar ve Koru Dağları'dır. Bu dağlar arasındaki çukurlukta Ergene Havzası uzanır. Bölgenin güneyinde verimli ovalar yer alır. Bunlar, Yenişehir, İnegöl, Bursa, Karacabey ve Gönen ovalarıdır. Bursa'daki Uludağ, bölgenin en yüksek noktasıdır. (2543 m.) Çöküntü ovalarının en çukur yerlerini Kuş, Ulubat, İznik, Sapanca göllerini kaplar.

  Deniz kıyılarında birçok körfez ve yarımadalar yer alır. Bunların başlıcaları Armutlu, Kapıdağ, Kocaeli, Çatalca, Biga ve Gelibolu yarımadalarıyla, Saros, Erdek, Bandırma, Gemlik ve İzmit körfezleridir. Bölge sık bir akarsu ağına sahiptir. En önemlileri Sakarya, Susurluk, Meriç ve Ergene'dir. İstanbul ve Çanakkale boğazları yalnız bölge için değil, bütün Türkiye için ulaşım ve stratejik yönden hayati önem taşır. Buraları Karadeniz'e kıyısı olan devletlerin, okyanuslara çıkış yoludur.

  Bölgede, hem Akdeniz, hem Karadeniz ikliminin etkileri görülür. İç kesimlere gidildikçe iklim sertleşir. Kışlar çok soğuk ve karlı geçmeye başlar. Kara ikliminin ortaya çıktığı bu yerlerde bozkırlara, yükseklerde ise ormanlara rastlanır. Makiler, kıyı kesiminin karakteristik bitki örtüsüdür.

  Ekili, dikili toprakların kapladığı alan bakımından bölge, birinci sıradadır. İklim ve arazinin uygunluğu, zengin ve çeşitli tarım ürünlerinin yetişmesine imkan vermiştir. Başlıca tarım ürünleri buğday, sebze, meyve, ayçiçeği, patates, şeker pancarı, zeytin, tütün, çeltik ve pamuktur. Bahçe tarımı ve bağcılık da yapılmaktadır. Ahır hayvancılığı, kümes hayvanı ve ipekböceği yetiştiriciliği çok gelişmiştir. Yeraltı kaynakları bakımından linyit önemli bir yere sahiptir. Ayrıca, krom, mermer ve bor minerali yatakları da zengindir.

  Marmara Bölgesi, yurdumuzun en gelişmiş ve en yoğun sanayi alanıdır. İstanbul-İzmit-Adapazarı bir sanayi bölgesi özelliği gösterir. Coğrafi konumu, ulaşım kolaylıkları ve İstanbul gibi yoğun nüfusa sahip bir şehrin bulunması, sanayinin gelişmesinde önemli bir rol oynamıştır. Bu nedenle, Türkiye'nin ekonomik bakımdan gelişmiş, en zengin bölgesidir.
   


Sayfayı Paylaş