Mantarlar ve Özellikleri

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 1 Şubat 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Mantarlar ve Özellikleri
  Bu alem yediğimiz şapkalı mantarları ve diğer organizmalarla birlikte yaşayan cıvık mantarları içerir. Bazı mantarlar alglerle bir araya gelerek "liken" adı verilen toplulukları oluştururlar. Bazı türler de bitkilerin köklerinde simbiyont olarak yaşarlar. Bitkilerin %90'ı köklerinde simbiyont mantar türlerini taşır.

  İletim dokusu bulunmayan ve bu nedenle heterotrofik parazitik ya da saprofit (çürükçül) beslenen fotosentez yapmamaları nedeniyle ışığa bağımlı olmayan ökaryotik canlılardır. Çoğu hareketsizdir. "Ekzoenzimler" adı verilen sindirim enzimleriyle hücre dışı sindirim yapılır. Besin Maddeleri vücutta glikojen formunda depolanır. Hücre duvarları ağırlıklı olarak kitin yapıdadır. Ayrıca hücre zarı yapısında hayvanlardaki kolesterol yerine "ergosterol" adı verilen özel bir bileşik bulunur.

  Mayalar gibi bazı cinsleri tek hücreli olabilir. Çok hücreli üyeleri "hif" adı verilen özel vücut bölümlerinden oluşurlar. Hifler bir araya gelerek "misel" yapılarını meydana getirir. Spor adı verilen özel hücrelerle ürerler. Sıklıkla rüzgar yoluyla saçılan sporlar organizmanın türüne ve ortam koşullarına göre eşeyli (mayotik) ya da eşeysiz (mitotik) olarak üretilirler. Eşeyli üreme öncesinde "feromon" olarak bilinen kimyasallarla iletişim kurarlar. Bitkilerde görülen döl almaşı mantarlarda da görülür.
   


Sayfayı Paylaş