Mantar Yetiştiriciliği, Mantar Nasıl Yetiştirilir

Konusu 'BağBahçe' forumundadır ve Seçkin tarafından 16 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Mantar Yetiştiriciliği, Mantar Nasıl Yetiştirilir
  Mantar sıcaklık ve nem miktarı kontrol altında tutulabilen, havalandırılması kolay, güneş ışığı almayan yerlerde yetiştirilebilirler.

  Mağaralar, soğuk hava depoları, ışığa karşı yalıtılmış seralar, tünel ve galeriler, kümesler, depolar, ambarlar, bodrumlar ve modern mantar işletmeleri mantar üretimi yapılabilen yerlerdir.

  Eğer yetiştiricilik için yeni bir tesis kurulmayacak ise mevcut yer ve binanın seçiminde aşağıdaki özellikler göz önünde bulundurulmalıdır:

  Seçilen yer aydınlatma, havalandırma, ortam nemlendirilmesi ve temizlik için su ve elektrik gibi enerji kaynaklarına sahip ve ulaşım sorunu olmamalıdır.

  Yapılar nem ortamının sağlanması için ıslatmaya uygunluğu ve zararlıların yuvalanmaması açısından tamamen betonarme olmalıdır.

  Yapılardaki çatlak, kırık, dökük yerler onarılmalı kapı ve pencereler straforla izole edilmelidir.

  Tavan yüksekliği en az 2,50 metre olmalıdır.

  Tabanda atık suyun gideceği bir kanal olmalı, şayet yoksa suyun toplanıp alınacağı bir çukur açılmalıdır.

  Seçilecek ısı sisteminin bacalı ya da bacasız olmasına bağlı olarak baca sisteminin ve havalandırma içinde karşılıklı havalandırma vantilatörlerinin takılacağı deliklerin açılması gerekir.

  Mantar yetiştirme odasına girmeden önce ayakların dezenfekte edileceği, iş önlüğünün giyileceği, devamlı aydınlık gerektiğinde kullanılabilecek bir ön oda oluşturmakta fayda vardır.
  Detaylı bilgi için tıklayınız...
   


 2. marmaraumit New Member

  Mantar üretimi ve kompost satışlarımız mevcuttur.Bu işe girmek isteyenlere gerekli desteği vermekteyiz.Türkiyenin mantar üretiminde büyük bi kısmını karşılamaktan mutluluk duyuyoruz.Ayrıntılı bilgiye marmaramantar.com adresinden ulaşabilirsiniz.
   

Sayfayı Paylaş