Manik Bipolar Bozukluk

Konusu 'Psikiyatri' forumundadır ve elif tarafından 25 Nisan 2011 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Manik Bipolar Bozukluk
  Manik depresif hastalık olarak da bilinen bipolar (iki uçlu) bozukluk, ciddi bir duygu durum bozukluğu. Psikolog Dr. Nesrin Aygün bipolar bozukluğu anlatıyor.

  Bu durum bipolar bozukluk olarak adlandırılıyor çünkü kişinin duygu durumu, maniden (taşkınlık) depresyona (çökkünlük) aşırı iki uç arasında değişebiliyor. Manik atak (epizod) sırasında, kişi kendini aşırı mutlu ya da iritabl olurken, depresif atak sırasında son derece üzgün ve mutsuz hissediyor. Epizodlar arasında kişinin duygu durumu normale dönebiliyor. Duygu durumdaki bu değişimler ya da duygu durum dalgalanmaları; saatler, günler, haftalar ya da aylarca sürebiliyor.

  Sağlıklı kişilerdeki normal iniş ve çıkışların tersine, bu duygu durum dalgalanmaları şiddetli ve yaşamı tehdit edici olabiliyor ve normal, sağlıklı işlevselliği engelleyebiliyor. Bipolar bozukluk herhangi bir kimseyi herhangi bir yaşta etkileyebilse de, tipik olarak ergenlik döneminin sonu ya da erişkinlik döneminin başında başlıyor. Çoğunlukla bir hastalık olarak tanınmamakta ve bu bozukluğu olan kişiler gereksiz yere yıllarca ve hatta on yıllarca bu hastalıktan muzdarip olabiliyorlar. Tedavi edilmediğinde ise alkol ve madde kullanımı, bozuk sosyal ilişkiler, kötü iş veya okul performansı, finansal ve sosyal sorunlar ve artan intihar riski gibi yıkıcı sonuçlar doğurabiliyor. Oysa doğru tanı, etkili tedavi ve uygun destekle, bipolar bozukluğu olan pek çok kişi duygu durum dalgalanmalarında denge sağlayabilir; normal ve üretken bir yaşam sürebilirler.
   


Sayfayı Paylaş