Mandalina ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Mandalina ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Mandarin, Tangerine, Mandarine

  Mandalina: Turunçgiller familyasından; 5-6 m yüksekliğinde mandalina ağacının meyvesidir. Ilıman iklimlerde yetişen tatlı, sulu ve hoş kokulu bir meyve olan mandalina, portakal ile benzer özellikler taşır ve özellikle C vitamini açısından zengindir. Ayrıca, A ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, demir, brom ve fosfor minerallerini içerir.turkeyarena.net Mandalinanın kabuğu ise P vitamini açısından zengindir. Aynı zamanda yüksek miktarda şeker içerir, serbest asit oranı oldukça düşüktür.

  Mandalinanın Faydaları: Kanı temizler. Sinirleri yatıştırır. Grip olanlara iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Damar setliği ve felçte faydalıdır. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucudur. Kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Akşam yemeğinden sonra yenecek 1-2 mandalina uykusuzluk çekenlere faydalıdır. Özellikle kayda değer olan içerdiği yüksek miktarda Provitamin A, yüz ve cilt için gerekli. Mandalinanın ince kabuklarının altında serinletici iştah açıcı ve susamayı gidermek için bol miktarda vitamin ve mineral bulunmakta.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Mandalina Nasıl Kullanılır? Taze meyve olarak yenebileceği gibi reçeli de yapılabilir. Ayrıca, kabuklarından esans elde edilir. Özellikle Kabukları ince kıyılıp doğrudan ya da kek, pasta gibi tatlılara katılıp yenirse kalp ve damar sağlığı açısından faydası görülür.

   

Sayfayı Paylaş