Manavgat Oymapınar Barajı

Konusu 'Antalya' forumundadır ve GamZe tarafından 22 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Manavgat Oymapınar Barajı ve Resimleri

  Manavgat'a 18km uzaklıktadır.Türkiyenin en büyük 3. barajıdır.1984' te işletmeye açılmıştır. Manavgat çayı üzerinde kuruludur. Yapılması yaklaşık 20 yıl sürmüş ve çalışmalar sırasında 80 kişi hayatını kaybetmiştir.

  Oymapınar yolunun sonunda Oymapınar barajının giriş kapısına ulaşabilirsiniz. Kapıdan sonra sağlı sollu iki yol bulunmaktadır. Sağı izlerseniz barajın önüne, solu izlerseniz barajın üstüne çıkabilirsiniz. Oymapınar 180 m yüksekliğindedir. Dar bir vadiye kurulmuştur. Burada dolaşarak müthiş bir heyecan yaşayabilirsiniz. Baraj gölünün derinliği 100 m den fazladır. Basıncı potansiyel enerjiye elektiriğe dönüştüren bir beton gövde bulunur.turkeyarena.com Kemer tipindeki betonların her biri saatte 135 megawatt enerji üreten 4 adet türbinden oluşur. Toplam gücü satte 540 megawatt enerjidir. Temelden yüksekliği 185 m dir. Burayı mutlaka görmelisiniz. Heyecanın tadına varın.
  [​IMG]

  [​IMG]
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 9 Eylül 2015

 2. GamZe Moderator

 3. serseri_aşık Well-Known Member

  Gerçekten çok güzel yermiş gidilip görülmesi lazım;)
   
 4. Misafir Guest

  harika bir yer görmüş olduğunuz teknelerden bir tanesinde de dayım kaptanlık yapıyor kesinlikle ama kesinlikle görülmesi gereken bir yer diyorum
   

Sayfayı Paylaş