MAN Türkiye ihracatta hız kesmiyor

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 24 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  MAN Türkiye ihracatta hız kesmiyor
  1966 yılından bu yana Ankara'daki tesislerinde ürettiği otobüsleri tüm dünya pazarlarına sunan MAN Türkiye A.Ş., ihracatta hız kesmediğini bildirdi. MAN Türkiye A.Ş., en büyük ihracat pazarlarından Yunanistan'a 2009 yılında gerçekleştirdiği 160 otobüs teslimatı ile bu ülkedeki pazar payını da yüzde 40'a çıkardı. MAN Ticari Araçlar'ın (MAN Nutzfahrzeuge AG) Almanya dışındaki ilk ve halen en önemli üretim merkezlerinden biri olan MAN Türkiye A.Ş., başarılarını her geçen yıl daha da perçinliyor.

  [​IMG]

  MAN Türkiye A.Ş, Ankara'daki fabrikasında 40 yılı aşkın süredir ürettiği MAN ve NEOPLAN markalı seyahat otobüslerini, bugün 41 ülkeye ihraç ediyor.
  MAN Türkiye A.Ş.'nin uluslararası pazarlarda başarılı ve önemli ihracat noktalarından biri ise 'komşu' ülke Yunanistan. MAN Türkiye A.Ş., Yunanistan'da NEOPLAN'ın servis ve yedek parça organizasyonunu yürüten Papadakis Bros SA şirketine, son 4 yıldan bu yana ve her sene artan miktarlarda otobüs satıyor. Yunanistan, MAN Türkiye A.Ş.'nin son yıllardaki genel ihracat rakamlarına bakıldığında, Yunanistan ilk sıralarda yer alıyor. 2009 yılının ilk altı aylık ihracat rakamlarının değerlendirilmesinde ise Yunanistan ilk sıraya yerleşiyor.

  "Yüzde 100'e yakın artış kaydedildi"
  Ankara Akyurt'taki fabrikasında yıllık 2 bin adet otobüs üretim kapasitesine sahip olan MAN Türkiye A.Ş., Yunanistan'a yaptığı otobüs ihracatı sayısını her sene artırarak devam ettiriyor.

  2008 yılında Yunanistan'a toplam 82 adetlik otobüs satışı, 2009'da yüzde 100'e yakın artış kaydetti. MAN Türkiye A.Ş.'nin Ankara Akyurt'taki üretim tesislerinde 17 Temmuz Cuma günü düzenlenen törenle yapılan son teslimat ile birlikte Yunanistan'a satılan otobüs sayısı 160'a ulaştı. "Yunanistan pazarındaki payı yüzde 40'a çıktı" Ankara'da bulunan MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş fabrikasında düzenlenen teslimat törenine; MAN Türkiye A.Ş. Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Jens Foerst, MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Yürütme Kurulu Başkanı Kazım Tuncay Bekiroğlu ve NEOPLAN Papadakis Bros SA Yönetim Kurulu Başkanı Konstantinos Papadakis oğlu İlias Papadakis ile birlikte katıldı.

  Düzenlenen törende bir konuşma yapan MAN Türkiye A.Ş. Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Jens Foerst, NEOPLAN Papadakis Bros SA sayesinde Yunanistan'da MAN'ın %40 pazar payına ulaştığını ifade ederek, "NEOPLAN Papadakis Bros SA ile yıllardır son derece verimli çalışmaktayız. Bu verimli çalışmanın neticesinde Yunanistan'a 2009 yılının ilk 6 ayında 160'ıncı aracı teslim etmenin mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

  Törende konuşan, NEOPLAN Papadakis Bros SA Yönetim Kurulu Başkanı Konstantinos Papadakis ise Türkiye'de kendilerini evlerinde gibi hissettiklerini ve her defasında böylesine sıcak karlışanmaktan büyük keyif aldıklarını belirterek, "Bu vesile ile MAN Türkiye'de üretilen araçların kalitesinden ve veriminden son derece memnun olduğumuzu belirtmek istiyorum. 2005 yılından bu yana Türkiye'den aldığımız 480 adet otobüs ile Yunanistan'da büyük bir başarı yakaladık" şeklinde konuştu. Son olarak kürsüye gelen MAN Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş: Yürütme Kurulu Başkanı Kazım Tuncay Bekiroğlu da konuşmasında, bu işbirliğinin MAN ve NEOPLAN markalarının global başarısının bir göstergesi olduğunu, NEOPLAN'ın tıpkı Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de de tercih edilen bir marka olduğunu vurguladı.

  Daha sonra, Bekiroğlu ve Foerst otobüslerin temsili anahtarını törenle, NEOPLAN Papadakis Bros SA Yönetim Kurulu Başkanı Konstantinos Papadakis'e teslim etti. Törenin ardından MAN Türkiye A.Ş. Beceri Eğitim Merkezi öğrencilerinin yaptığı bir maket de Yunanistan'dan gelen firma yetkililerine hediye edildi.

  Teslim edilen otobüslerle birlikte NEOPLAN markası, Yunanistan pazarında 2008 yılındaki yüzde 33'lük pazar payını, 2009'da yüzde 40'a çıkardı. Diğer bir deyişle 2009 yılı içinde Yunanistan'da satılan her 5 otobüsten 2'si, Ankara üretimi NEOPLAN oldu. Son yapılan bu teslimatla birlikte 2005 yılından buna Yunanistan'a yapılan otobüs ihracatı sayısı da 480 adete ulaştı.
  22.07.2009, Çarşamba
   


Sayfayı Paylaş