Man 250’nci yılında hibrid motor için düğmeye bastı

Konusu 'Diğer Markalar' forumundadır ve OrKuN tarafından 29 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Man 250’nci yılında hibrid motor için düğmeye bastı

  Bu yıl 250’nci yılını kutlayan Alman Man Grubu, testlerine geçtiğimiz aylarda başlanan hibrid otobüsleri ile ses getirmeye hazırlanıyor..

  [​IMG]


  Bu yıl 25 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında Almanya’nın Hannover şehrinde 62’ncisi düzenlenecek IAA Hannover Ticari Araçlar, Yan Sanayi ve Yedek Parça (IAA Nutzfahrzeuge 2008) fuarında görücüye çıkacak modellerini, Augsburg’daki uluslararası basın toplantısında tanıtan Man, Hannover’in en büyük yıldızlarından biri olmak istiyor.

  İddialı teknolojiler

  Man Ticari Araçlar Yönetim Kurulu Başkanı Anton Weinmann, geçmişte bir çok ilke imza atan Man’ın, 250’inci yılında da rekorlar kıracağını belirttiği konuşmasında "ekoloji ve ekonomi" temasını öne çıkardı. Man’ın hem ekonomik, hem ekolojik yeni hibrid otobüsü, bir süredir Almanya’nın Nürnberg kentinde test ediliyor. Man’ın geliştirdiği dizel-elektrik tahrikli hibrid otobüs özel bir frenleme sistemine sahip. Fren gücünü geri kazandıran bu otobüsler, dur-kalklar sırasında oluşan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çeviriyor. Bu sayede geleneksel otobüslere oranla yüzde 25-30 daha az yakıt tüketen otobüslerin örnekleri 2 yıl içinde görülecek. Man, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı EGO’nun açtığı 500 otobüslük ihaleyi de kazanmıştı. Man Türkiye’ye bağlı Man Kamyon ve Otobüs Ticaret A.Ş. Satış ve Pazarlama Grup Müdürü Kemal Erdoğan, Ankara’da teslim edilecek otobüslerin CNG (sıkıştırılmış doğalgaz) ile çalışacağını, EEV teknolojisine sahip olacağını ve çevreyi çok az kirleteceğini söyledi. İhale bedeli 83 milyon Euro olmuştu. Buna göre, yeni otobüslerin tanesi 166 bin Euro’ya geliyor.

  Ülkeye göre model

  Man, Augsburg’daki uluslararası basın toplantısında, Hannover’de görücüye çıkacak kamyon, otobüs ve yeni teknolojilerini tanıtırken Euro5 ve Euro6 uyumlu motorlarını da görücüye çıkardı. Man, tüm araç serilerinde Euro 5’i kullanacak. Her ülkenin şartlarına uygun olarak üretilen hafif ve orta ağırlıktaki TGL ve TGM serisi kamyonların yenilenmiş ve ESP’li (elektronik stabilite programı) modellerin tanıtıldığı Augsburg’da, bu kamyonlarla birlikte ’ekolojik ve ekonomik’ Man otobüsleri ve 7 yıldır Man bünyesinde olan Neoplan’ın common-rail ve EEV emisyon kalitesinde üretilen Starliner, Cityliner ve Tourliner yolcu otobüsleri ve çift katlı otobüsler uluslararası basın tarafından test edildi.

  28.07.2008, Pazartesi
   


Sayfayı Paylaş