Malign Melanom Tedavisi, Ameliyatı, Ağrı Yaparmı

Konusu 'Cilt Hastalıkları' forumundadır ve elif tarafından 24 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Malign Melanom Tedavisi, Ameliyatı, Ağrı Yaparmı
  Mevcut bir benin görünümündeki değişiklikler (ebat, renk, kanama, ülserleşme gibi); kenarları düzensiz, asimetrik, farklı renkte ve gittikçe büyüyen yeni bir ben gelişimi; keskin sınırlı, elmas şeklinde koyu kahve veya siyah renkli (nodüler melanom) olabileceği gibi beyaz, kırmızı, mor bir kitle (amelanotik melanom) şeklinde de olabilir.

  Malign melanom yayılmamışsa cerrahi olarak alınabilir, eğer yayılımdam şüpheleniliyorsa yakınındaki lenf nodlarının da alınması gerekebilir. Yayılım olan hastalarda ilaç tedavisi ve immünoterapi uygulanabilir.

  Erken tanınan olgular genelde başarılı bir şekilde tedavi edilir. Hastalığın sonucu, çıkarılan kitlenin kalınlığı ile yakın ilişkilidir (örneğin; kalınlığı 0.76mm’nin altındaki kanserlerde 5 yıllık yaşama yüzdesi %95’in üzerinde iken, kalınlığı 4mm ve üzerindeki kitlelerde 5 yıllık yaşama yüzdesi yaklaşı %50’dir). Ancak kitlenin kalınlığının yanı sıra; kanserin yeri, büyüme hızı, vücudun verdiği (lenfositik) cevap ve yukarıda da belirtildiği gibi erken tanı yaşam süresini etkileyen faktörlerdendir.
   


Sayfayı Paylaş