Mali Müşavirlik Staja Başlama Sınavına kimler başvurabilir

Konusu 'Sınavlar' forumundadır ve zeydi tarafından 28 Şubat 2009 başlatılmıştır.

 1. zeydi New Member


  Serbest Muhasebeci ve Serbest Muhasebeci Mali Müsavirlik stajina kimlerin basvurabilecegi 3568 sayili yasa ile birlikte yönetmenliklerle düzenlenmistir.
  I-SERBEST MUHASEBE MALI MUSAVIRLIK STAJINA 3568 sayili kanunun 4. maddesindeki genel kosullarla ile 5 / A – a maddesindeki ögrenim kosullarini tasiyanlarin staja basvurabilmek için basvuruda bulunabileceklerine deginilmektedir.

  Buna göre; Hukuk, Iktisat, Maliye, Isletme, Muhasebe, Bankacilik, Kamu Yönetimi ve Siyasal Bilimler dallarinda egitim veren fakülte ve yüksek okullardan veya denkligi yüksek ögrenim kurumlarinca onaylanmis yabanci yüksek ögrenim kurumlarindan lisan düzeyinde mezun olmakla beraber, yukarida belirtilen bilim dallarindan lisans üstü düzeyinde diploma almis olmak gerekmektedir

  Kanunda açikça belirtmeyip, denkliginden kusku duyulan ögretim kurumlari mezunlarin staj basvurularinda, Temel Egitim ve Staj Merkezi’nin ( TESMER )’in olumlu görüsünü alinmadan yapilan basvurular geçersiz sayilacaktir. Ayrica Tesmer’in vermis oldugu görüs staj yerin STAJ DOSYASINDA bulunacaktir. Buna benzer durumlarda, mutlaka Tesmer’in olumlu görüsünün bildirildigi yazinin staj dosyanizda bulunmasina dikkat ediniz.


  STAJA BASVURU VE SÜRESİ
  3568 Sayili yasanin öngördügü kosullara sahip olanlar her yil NISAN- AGUSTOS ve ARALIK aylarinda staja basvurusunda bulunabilirler.

  Üniversitelerin ilgili lisans bölümlerinden mezun olanların her yılın Nisan / Ağustos / Aralık aylarında başvuruda bulunup. Staj dosyasını açtırarak ve yine her yılın Kasım / Mart/ Haziran dönemlerinde olmak üzere 3 yılda, 9 sınav haklarının olduğu bir sınav sistemidir. Sınav 100 adet mesleki alan bölümü 20 adet genel kültür bölümü(Matematik, Türkçe v.b) olmak üzere 120 sorudan oluşmaktadır. Sınavdan başarılı olmak için 60 puan almak gerekmektedir. 60 puan alabilmek için belirli bir sayıda soruyu doğru yapmak şeklinde bir şart yoktur. Başarılı olabilmek için sınava giren adayların yaptığı doğru soru adediyle ve hangi sorunun kaç kez doğru yapıldığı ile orantılı çan eğrisi not sistemi uygulanmaktadır. Adaylar bir sınavdan ziyade adete bir yarışın içindedirler.detaylar için www.tesmer.gen.tr Her geçen gün daha fazla adayın başvurması, muhasebe mesleğindeki yeni yasal düzenlemelerle staj süresinin 1 yıl daha uzuyor olması, staj başlama sınavını daha da zor hale getirmiştir. Sınavın karakteristiği hakkında bilgi verecek olursak 2008 / Mart sınavında toplamda 120 sorudan, 76 soru yapanlar 60 puan ile başarılı olurken , Bir sonraki sınav olan 2008/Haziran sınavında geçer not almak için 81 soru yapmak gerekmişti. Yukarıda vermiş olduğumuz tablo başarılı olmak için çözülmesi gereken soru sayısının her geçen dönem daha da arttığını gösteriyor. Meslek mensubu adayları arasında kıyasıya bir rekabet söz konusu. Sınavda girenler arasında muhasebe mesleğiyle iç içe olanlar öncelikle mesleki alan bölümünden yüksek puan almayı hedefliyor. Sınavın genel yetenek bölümünü hep ikinci plana bırakılıyor. Bu da yapılan en büyük hatalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Sınava hazırlanırken her ders için ayrı ayrı konu ayırmadan özel çalışma teknikleriyle vakit ayırmak gerektiğine inanıyoruz. Sonuçta daha az adayın yaptığı soruları yapanlar daha fazla puan alabilmektedirler. Amaç sınavı geçmekse her konuya sadece o derse özel yöntemlerle hazırlanılmalı ve genel yetenek bölümü göz ardı edilmemelidir. Staja başlama sınavına hazırlanırken başvurduğunuz kaynak, sınavı vermede en önemli unsurdur. Yanlış bir kaynak seçimi bir hakkınızı daha kaybetmenize neden olur çünkü muhasebe mesleği yorum özelliği nedeniyle aynı soruya farklı cevaplar verebilmektedir. Bir kaynak bir soruya “a” şıkkı derken diğer kaynak aynı soruya “b” şıkkı doğru cevabını verebilmektedir. Daha önceki sınavlarda sorulan yevmiye kayıtları bunun en büyük örneğidir. Çünkü bir sorunun birden çok doğru cevabı olduğunu geçmiş sınavlarda gördük. Sınavı hazırlayanlar artık bu konuda daha da özen göstermeye başlasalar da eksiklikler devam ediyor. Staja başlama sınavında çıkan sorular daha yeni yeni kamu oyuna açıklanmakta ve her sınavda en az üç dört tane yanlış soru karşımıza gelmekte ve yapılan iptaller puanlama sistemini etkilemektedir.Yeni düzenleme ile açıklanan sorulara itiraz daha da kolaylaşmış olduğundan adayların mağduriyetleri giderilmeye çalışılmıştır.
   


 2. EmRe Well-Known Member

  teşekkurler zeydi
   
 3. Misafir Guest

  Yüksek lisans zorunluluğu varmı bu sınavda ben daha önce duymamıştım hiç normal lisans mezunları başvuramıyomu
   
 4. ot-gu Genel Sorumlu

  Kanun maddesini aşağıda veriyorum.

  Serbest muhasebeci malî müşavir olabilmenin özel şartları
  Madde 5 - A) Serbest muhasebeci malî müşavir olabilmek için aşağıdaki özel şartlar aranır.

  a) Hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe, bankacılık, kamu yönetimi ve siyasal bilimler dallarında eğitim veren fakülte ve yüksekokullardan veya denkliği Yükseköğretim Kurumunca tasdik edilmiş yabancı yükseköğretim kurumlarından en az lisans seviyesinde mezun olmak veya diğer öğretim kurumlarından lisans seviyesinde mezun olmakla beraber bu fıkrada belirtilen bilim dallarından lisansüstü seviyesinde diploma almış olmak.
   

Sayfayı Paylaş