Makyajlı Audi A3 ailesi Türkiye'de

Konusu 'Audi' forumundadır ve OrKuN tarafından 24 Ağustos 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Alman lüks otomobil üreticisi AUDI AG’nin lüks kompakt sınıfta yer alan ve satış rekortmeni Audi A3 model ailesinin makyajlı versiyonları ağustos ayı itibariyle Doğuş Otomotiv-Audi tarafından Türkiye’de de satışa sunuldu..

  [​IMG]

  24 bin 659 Euro’dan başlayan anahtar teslim satış fiyatıyla satışa sunulan Audi A3 model ailesi, hem yenilenen iç/dış tasarım özellikleri hem de 7 ileri S tronic şanzıman ve Audi Manyetik Sürüş gibi ilerici teknolojilerle donatılmış olmasıyla ön plana çıkıyor. Audi Park Asistanı sayesinde yenilenen Audi A3 ailesi, artık kendi kendine de park edebiliyor.

  İlk olarak 1996 yılında satışa sunulan ve 2003 yılında yenilerek ikinci nesliyle global pazarlara çok daha başarılı bir giriş yapan Audi A3 model ailesinin makyajlı versiyonları, Doğuş Otomotiv-Audi tarafından Ağustos ayından itibaren ülkemizde de satışa sunuldu. 3 kapılı hatchback karoserli Audi A3 modeli 24 bin 659 Euro’dan; 5 kapılı Audi A3 Sportback modeli ise 25 bin 824 Euro’dan başlayan anahtar teslim satış fiyatlarıyla dikkat çekiyor. Audi AG’nin 2008 yılında 1 milyonuncusu ürettiği ve markanın satış rekortmeni unvanlı ikinci nesil Audi A3 model ailesinin yenilenen versiyonları, ülkemize 4’ü benzinli olmak üzere toplam 7 motor seçeneğiyle ithal ediliyor. Audi A3 ve Audi A3 Sportback modellerinin 1.6 lt, 1.4 lt TFSI ve 1.8 lt TFSI motor seçeneklerinde yeni nesil 7 ileri S tronic şanzıman seçeneği sunulurken, 2.0 litrelik TFSI ve TDI motor seçeneklerinde ise 6 ileri vitesli S tronic opsiyonuna da yer veriliyor. Makyajlı Audi A3 model ailesinin 1.8 TFSI ve 2.0 TFSI benzinli motor seçenekleriyle birlikte 140 ve 170 HP’lik 2.0 litre TDI turbo dizel motor seçeneklerine sahip versiyonlarında sürüş dinamizmi konusunda performans çıtasını belirleyen quattro dört tekerlekten çekiş sistemi de isteğe bağlı donanımlar kapsamında sunuluyor. Attraction, Ambiente ve Ambition adı verilen 3 ayrı ekipman paketiyle satışa sunulan Audi A3 ve Audi A3 Sportback’te ABS, EBD, ESP (S tronic ve quattro modellerde), sürücü ve ön yolcu havayastıkları, yan havayastıkları, servo direksiyon, çift bölgeli otomatik klima, CD çalarlı müzik sistemi ve LED sinyalli, elektrikli ayarlanabilir ısıtmalı yan aynalar en baz donanım versiyonunda dahi standart olarak sunuluyor.

  Yeni ve daha dinamik görünüm

  Makyaj operasyonu ardından daha atletik bir görünüme kavuşan yeni Audi A3 ailesinde daha şık bir krom çerçeveyle birlikte farklı ızgara düzenine sahip yeni ön yüz kendini açıkça belli ediyor. Bununla birlikte tampon, motor kaputu ve ön hava girişi tasarımı yenilen Audi A3 ailesinin yüzündeki en çarpıcı gelişimi ise ilk olarak Audi A3 Cabrio modelinde uygulanmaya başlanan kanat biçimli aydınlatma düzenine sahip gündüz farları oluşturuyor. Standart olarak yüksek güçlü H7 halojen farlarla bantlardan inen yeni Audi A3 ailesi, isteğe bağlı olarak adaptif far ve dinamik viraj aydınlatma sistemleriyle geliştirilebilen LED teknolojili Xenon plus farlarla donatılabiliyor.Yine LED teknolojisine sahip sinyal sistemiyle donatılan yan aynalar, yenilenen kapı kolları, konumu değiştirilen arka far tasarımı ve tamponlar, makyajlı Audi A3 modellerinin daha estetik ve alıcı görünmesine yardımcı olan etkenler arasında yer alıyor. Tasarımdaki değişikliklerin etkisiyle Audi A3’un boyu 25 mm uzarken, Audi A3 Sportback’in boyunun ise 6 mm uzadığı görülüyor. 4 çeşit yeni renk seçeneğinin eklendiği makyajlı Audi A3 müşterileri, böylece 15 farklı gövde rengi seçeneğinden birini artık tercih edilebiliyorlar

  Dış tasarımdaki belirgin yeniliklerin yanı sıra kabin içinde yeni gösterge tablosu, havalandırma delikleri ile ses/müzik sistemi kumandaları gibi etkili noktalarda değişiklik yapmayı uygun bulan Audi tasarımcılarının, farklı donanım tiplerinde sunulan koltuk, koltuk kaplama ve kokpit süslemeleriyle kabin içini daha da zenginleştirdikleri görülüyor. Arka koltukları dik konumdayken 350 litre, arka koltuklar yatırıldığında ise 1080 litre yükleme hacmi sunarak sınıfının en geniş bagaj bölmesini sunan 3 kapılı Audi A3’e paralel Audi A3 Sportback ise 370 litre ile 1100 litre arasında değişen bagaj hacmiyle ön plana çıkıyor.

  7 adet motor seçeneği ve 7 ileri vitesli S tronic şanzıman

  Ülkemize ithal edilen makyajlı Audi A3 ailesinin her iki karoser versiyonunda da 3’ü dizel olmak üzere toplam 7 motor seçeneği sunuluyor. Yeni Audi A3 model gamının ilk benzinli motor seçeneğini 1.6 litre silindir hacimli 102 HP’lik motor oluşturuyor. Bununla birlikte ilk olarak 2007 yılında Audi A3 ailesinin motor kaputu altında yer almaya başlayan 125 HP’lik 1.4 TFSI motor, yeni modelin en önemli benzinli motorlarının başında yer alıyor. Bu iki motora ek olarak 1.8 litre hacimli ve 160 HP’lik TFSI ile ödüllü 200 HP’lik 2.0 TFSI benzinli motor, yeni model gamının diğer benzinli motor seçeneklerini oluşturuyor. 1.6 lt, 1.4 lt TFSI ve 1.8 TFSI motor seçeneklerinde makyaj operasyonuyla birlikte isteğe bağlı donanım kapsamında 7 ileri vitesli S tronic şanzıman ayrıcalığı da sunuluyor.

  Makyajlı Audi A3 ve Audi A3 Sportback modellerinde sunulan turbo dizel motor seçeneklerini ise 105 HP’lik 1.9 TDI ile 140 ve 170 HP’lik iki ayrı versiyonu bulunan 2.0 litrelik TDI motorlar oluşturuyor. Dizel motor yelpazesi içinde ise sadece 140 HP’lik versiyonda 6 ileri vitesli S tronic şanzıman seçeneğine yer veriliyor. Bununla birlikte 1.8 TFSI ve 2.0 TFSI benzinli ve 170 HP’lik 2.0 TDI turbo dizel motor seçeneklerine sahip Audi A3 modelleri, markanın patentli dört tekerlekten çekiş sistemi olan quattro ile donatılmış olarak satın alınabiliyor.

  Audi Manyetik Sürüş ile etkili dinamizm

  Etkili ve uluslararası anlamda takdir gören süspansiyon sistemi sayesinde konforlu olduğu kadar dinamik sürüş seviyesine de sahip olduğunu kanıtlayan Audi A3 ailesinin makyajlı versiyonlarının 160 HP ve üstü benzinli motor seçenekleriyle, 2.0 litrelik TDI motor seçeneklerinde isteğe bağlı donanımlar kapsamında Audi Manyetik Sürüş sistemine de yer veriliyor. Audi A3 ve Audi A3 Sportback’in rakiplerini kolaylıkla geride bırakmasına yardımcı olan bu sürüş sistemi, sürücünün tarzına ve yol durumuna göre analiz yaparak en uygun sürüş modunu sunmasıyla dikkat çekiyor. Sürücü, bir düğmeye basarak “Normal” mod ile “Sport” mod arasında seçim yapabiliyor. Sistem, amortisörlerin içinde dolaşan mıknatıslı sıvının elektrik uygulandığı zaman saniyenin binde birlik bölümünde akış özelliklerini değiştirmekte ve amortisör sisteminin özelliklerini konfor modundan sportife değiştirmektedir.

  Zengin ve geniş donanım seçenekleri!

  Yeni jant seçeneklerinden, hız sabitleme sistemine, Bose ses sisteminden panoramik açılır cam tavana kadar birçok donanım seçeneğinin sunulduğu makyajlı Audi A3 ve Audi A3 Sportback’te ayrıca artık “Park Asistanı” da sunuluyor. 30 km/s’nin altındaki hızlarda yol kenarlarındaki park alanlarını algılayan ultrasonlu sensörlerden yararlanarak çalışan sistem, sürücünün müdahalesine gerek kalmadan aracı otomatik olarak park etmeye yardımcı oluyor. Sürücünün aracını geri vitese alıp, gaz pedalına basmasıyla tek manevrada park işleminin gerçekleşmesini sağlayan sistem dışında özel hırsızlığa karşı alarm sistemi ve ipod bağlantısı gibi donanım özelliklerine de yer veriliyor..


  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]  22.08.2008, Cuma
   


Sayfayı Paylaş