Makyaj malzemeleri nasıl saklanmalıdır

Konusu 'Pratik Bilgiler' forumundadır ve Nysa tarafından 20 Mart 2012 başlatılmıştır.

 1. Nysa Well-Known Member


  Makyaj malzemeleri nasıl saklanmalıdır
  makyaj malzemeleri nasıl saklanır
  makyaj malzemelerinin ömrü ne kadardır,nasıl saklamalıyız

  Kozmetik ürünleri,kadınlar için vazgeçilmez malzemelerdir. Ancak avuç dolusu paralar ödeyerek aldığımız bu ürünleri tamamen bitmeden atmak zorunda kalırız. Oysa yapacağınız birkaç kurnazlıkla rujunuzu bitene kadar kullanabilir ya da maskaranızı kurumaktan kurtarabilirsiniz..

  [​IMG]

  Bakım kremlerinin üzerlerinde son kullanma tarihi belirtilmemişse en fazla 30 ay saklanabilir. Peki bu süre içinde kreminizin bozulmasını nasıl önlersiniz? Çok basit; kreminizi buzdolabına koyarak.

  Maskaranızın kurumasını nasıl önlersiniz?
  Kurumaya başlayan maskaralar için, maskaranın fırçasına birkaç damla ılık su dökün ya da hint yağı damlatın. Böylece maskaranızın ömrünü uzatabilirsiniz.

  Rujunuzu fırçayla sürün
  Rujunuzu fırçayla kullanırsanız hem daha iyi sonuç elde edebilirsiniz hem de rujunuzu sonuna kadar kullanabilirsiniz.

  Ojenizi sulandırın
  Kuruyan oje şişelerinin içine birkaç damla koruyucu damlatarak ojeyi sulandırabilirsiniz. Böylece oje hem sulanmış, hem de güzel bir parlaklık kazanmış oluyor.

  Makyaj malzemeleri kadınların vazgeçilemedikleri ve değer verdikleri ürünlerdir. Özel olarak seçilirler ve hemen her gün kullanılırlar. Yüklü paralar harcayarak alınan makyaj malzemeleri cilde uygun seçilmelidir. Alerjisi olan kişiler daha da özen göstermelidir. Ama malzemeleri uygun şartlarda saklamak gerekir. Yoksa özenle seçip bir sürü para verdiğimiz ürünler kullanılmaz hale gelebilir. Maskaralar kuruyabilir, kremler ve rujlar bozulabilir, ojeler kuruyabilir. Bunların önüne geçmenin yolları, çareleri vardır.
  Pek çok ürünün bozulmasını önlemek için buzdolabında saklamak bir yöntem olabilir. Kremler, göz veya dudak kalemleri buzdolabında saklanırsa ömürleri uzar. Kalemlerin uçları yumuşak olduğundan kalem traşlar açmadan önce yarım saat kadar buzdolabında tutulursa uçlarının kırılması önlenmiş olur. Bitmeye yakın olan rujlar fırça ile kullanılırsa sonuna kadar tüketilebilir. Kuruyan maskaralar içi ılık su ile hafif nemlendirmek veya hint yağı ile yağlandırmak çare olabilmektedir.

  Makyaj malzemelerini korumanın en önemli anı doğru yerde saklamaktır. Güneş ışığından, sıcaktan uzak tutmak gerekir. Kuru ve orta sıcaklıkta ortamlarda saklanan makyaj malzemeleri daha uzun süre dayanır. Ürünler parmakla değil de bir spatula veya bir aparat yardımıyla kullanılırsa daha hijyenik ve uzun süreli olur. Makyaj ürünlerinin uygulama aparatlarının temizliğine dikkat edilmesi hem malzemeler için hem de özellikle cilt sağlığı için çok önemlidir. Kullandığımız fırçaları, ponponları ve süngerleri sıklıkla yıkamalıyız. Ürünleri kendi ambalajlarında saklamak da bir başka koruma yöntemidir. Ambalajlar o ürününün özelliklerine göre yapıldığından koruyucu özellikleri de vardır. Ayrıca satın alırken mutlaka kapalı ambalajları ürünleri tercih etmek gerekir. Çünkü pek çok ürünün kullanım süreleri ambalajları açıldıktan sonra başlamaktadır. Küçük boy ürünler alınarak ürünlerin uzun süre beklemesi önlenebilir. Çabuk biter ve yenisi alınabilir.

  Özenle seçtiğimiz makyaj malzemelerini dikkatli kullanarak, doğru yerde saklayarak kullanım sürelerini uzatabiliriz. Ayrıca daha sağlıklı ve temiz kullanabiliriz. Pek çok ürünün üzerine nasıl saklanacağı ve son kullanma tarihi yazar. Eğer yazmıyorsa kuru ve güneş görmeyen bir ortamda saklanmalıdır. Ayrıca kullanılacağı zaman ambalajı açılmalıdır. Ambalaj açıldıktan sonra kullanım süresi dikkate alınmalıdır. Fondöten grubu en nazik ürün grubudur. En çabuk bozulabilecek üründür. Serin ortamda saklanırsa ömrü uzar. Rimeller ise çabuk kuruyan ürünlerdir. Açıldıktan sonra kısa sürede kullanıp bitirmek gerekir. Soğukta ve sıcakta kalmamalıdır. Rujlar ise daha dayanıklıdır. Kapakları açıldıktan sonra güneşte ve sıcakta kalmazsa ömrü uzar. Kullandığımız ürünler taklit ürünler olmadığı sürece üzerlerindeki talimatlara uyulduğu doğrultuda tazeliklerini korur ve kullanıma elverişli olurlar.
   


Sayfayı Paylaş