Maksimum Güvenlik; Yeni BMW X5 Security

Konusu 'Bmw' forumundadır ve OrKuN tarafından 19 Eylül 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  BMW son teknoloji ürünü güvenlik standartları ile sportif bir dört tekerlekten çekişli aracın uyarlanabilirliğinin ideal kombinasyonunu Yeni BMW X5 Security, suç girişimlerine ve diğer tehlikelere karşı etkili ve en uygun korumayı garanti ediyor..


  Başarılı Sportif Aktivite Aracı (SAV) BMW X5 temel alınarak tasarlanan yeni BMW X5 Security, beş kişilik bir kabine sahiptir ve sürücülerin en zorlu durumların ve arazilerin güvenle üstesinden gelmesini sağlayan üstün bir güç aktarımı ve şasi teknolojisi sağlar. Bu kombinasyon ile yeni BMW X5 Security, zırhlı araç sınıfında özgündür. Günlük trafik zorluklarının ve aynı şekilde özel koruma ve esnek tepkiler gerektiren durumların üstesinden gelir.

  [​IMG]

  0'dan 100 km/s'ye 6.5 saniyede hızlanma
  Yeni BMW X5 Security, güçlü bir 261 kW/355 bg V8 motora sahiptir. Büyük, 4.8 litrelik sekiz silindirli motor 3,400 dev/dak'da maksimum 475 Nm tork üretir. 0'dan 100 km/s'ye yalnızca 7.5 saniyede hızlanan BMW X5 Security'nin en yüksek hızı elektronik olarak 210km/s ile sınırlandırılır. Motor performansına ek olarak akıllı BMW xDrive dört tekerlekten çekiş sistemi her zaman dinamik ve üstün itiş sağlar. Devamlı, elektronik olarak kontrol edilen dört tekerlekten çekiş, ön ve arka tekerlekler arasında çekiş gücünü çeşitli şekilde dağıtmak için DSC Dinamik Denge Kontrolü yoluyla tekerleklere bağlanır. Bu yolla xDrive dinamik sürüş ve yol istikrarı ile aynı şekilde arazi çekişi sağlar.

  Yeni BMW X5 Security, sınıfının VR4 balistik koruma seviyesinin gereklerini karşılayabilen tek aracıdır. Zırhlı yolcu ve bagaj bölmelerini ve güvenli camları içeren güvenlik seçenekleri bu model için özel olarak geliştirilmiş ve ürün gelişimi sürecinin bir parçası olarak test edilmiştir. Koruyucu parçaların entegrasyonu, BMW X5 modelinin geliştirilmesi sırasında göz önüne alınmıştır ve BMW X5 Security'nin çok etkili güvenlik teknolojisine sahip fabrika ayarlarıyla donatılması için ideal ön gerekleri karşılar.


  BMW Security konsepti: Otuz yılı aşkın tecrübe.
  Yalnızca birkaç uluslararası araç üreticisi kendi zırhlı araç mühendisliği geleneğine sahiptir. Otuz yılı aşkın süredir, BMW müşterilerine güvenilir ve uzman araç ve yolcu güvenliği çözümleri sağlayan engin bir deneyim sunarak onlardan biri olmuştur. Tüm aktif ve pasif güvenlik konuları göz önüne alınmış ve bütünsel bir sentez yaratmak için etkili şekilde kombine edilmiştir. Tüm BMW araçlara uygulanan Güvenlik konsepti F.I.R.S.T. (Tam Entegre Yol Güvenliği Teknolojisi) bu yaklaşımın temel taşıdır. Buna dayanarak, BMW Security araçları koruyucu önlemlerinin güvenlik seviyesi bireysel müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için optimize edilebilir.
  Yeni BMW X5 Security'nin profesyonel koruma konsepti hırsızlık, adam kaçırma ya da araba hırsızlığı gibi suç eylemlerinin ortaya koyduğu tehditlere odaklanır. Bu suçlar çoğunlukla rasgele eylemlerdir. Çoğu saldırgan, yolcuları değil onların değerli eşyalarını ya da doğrudan aracı hedefler. BMW X5 Security bu tür saldırılara karşı kapsamlı koruma sağlar.


  Kapsamlı testler sonrasında resmi sertifika
  Aracın zırhlı yolcu bölmesi, koruma konseptinin temel bir unsurudur. Kurşun geçirmez ve 357 kalibre Magnumlar ya da 9 mm Lugerler dahil olmak üzere 44 kalibre Magnumlara kadar tabancalara karşı dayanıklıdır. Dolayısıyla BMW X5 Security, VR4 balistik koruma seviyesi gereksinimleri ile uyumludur. Aracın uluslararası geçerli Avrupa standartları DIN EN 1063 ve DIN EN 1522/23-1 için test edilmesi ve onayı resmi bir Alman balistik otoritesi olan Beschussamt Mellrichtstadt tarafından gerçekleştirilmiştir. BMW ayrıca konvansiyonel gereksinimleri aşan balistik testleri talep etmiştir. Şart koşulmuş 90° ve 45° saldırı açılarına ek olarak, testler farklı uzun menzilli atış durumları da dahil olmak üzere gerçek yaşam senaryolarını da içermiştir. Araç bu şekilde onaylanmıştır.

  Üstün koruma özel tasarımlı yüksek performanslı fiberle güçlendirilmiş malzemeden yapılan parçalar ve paneller gibi özel niteliklerle sağlanır. Bu malzeme yan paneller, tavan, ön ayak bölmesi ve arkada kullanılmaktadır. Bazı parçalar ayrıca gelişmiş koruma için kurşungeçirmez çelik ile güçlendirilmektedir. 22 mm kalınlıktaki çevresel güvenlik camı kaplaması, darbeli silahlarla gerçekleştirilen saldırılara karşı dayanıklıdır ve ayrıca VR4 balistik koruma seviyesinde kurşungeçirmez. Camlar, ayrıca yolculaıa kırılan camlara karşı koruyan ek bir polikarbonat tabaka ile güçlendirilmiştir.
  BMW X5 Security ayrıca arka oturma alanının arkasında da tam koruma sağlar. Bu nedenle bagaj güvenli bir saklama alanı olarak kullanılabilir. İki parçalı bagaj kapağı tamamen zırhlıdır. Maksimum araç yük kapasitesi 500 kilogram sınırını aşmaktadır.

  BMW X5 Security, kapıları ya da camları açmadan dışarıdaki insanlarla iletişim kurmayı sağlayan bir intercom sistemi ve bir saldırı alarmına sahiptir. Saldırı alarmı tetiklenirse, tüm kapılar ve camlar otomatik olarak kilitlenir ve akustik ve optik alarm sinyalleri devreye girer. Alarm kontrol unsurları orta konsoldaki bardak tutucuların yanına yerleştirilmiştir ve esnek bir kapağın altına zekice gizlenmiştir.

  Yüksek performanslı kamera sistemlerinin yardımı ile sürücü aracın önündeki ve arkasındaki alanı kolayca görüntüleyebilir. Bir geri görüş kamerası sürücünün arka bakmaya gerek kalmadan aracın nesnelere karşı uzaklığını değerlendirmesini sağlamak için bir görüntüyü gösterge panelinde bulunan iDrive kontrol ekranına aktarır. Tamponlara entegre edilmiş olan yan görüş sistemi kameraları aracın önündeki alanın detaylı bir görüntüsünü sağlar. Onlar da kontrol ekranına bir görüntü aktarır. Bu sistem kat otoparklarından ya da dar ara yollardan çıkarken akan trafiğin tespit edilmesine yardım eder.


  Emniyettesiniz: Seri üretim ürünü azami güvenlik
  Uyarlanmış güvenlik özelliklerinin tersine, güvenlik araçları için kullanılan ve BMW tarafından üretilen tüm parçalar kullanıldıkları modele uyum sağlamaları için mükemmel şekilde adapte edilmişlerdir. Zırhlı yolcu bölmesi, örneğin tüm kabin için görünmez koruma sağlar. Bu şekilde kapı menteşeleri ya da sütunların geçiş kısımları gibi kritik alanlar kurşunlara ya da kırıklara karşı dayanıklılık gösterir ve yolcu bölmesine girmelerini engeller.
  BMW X5 Security şasisi ekstra ağırlığı kaldırması için mükemmel şekilde adapte edilmiştir. Bunu başarmak için özel önlemler alınmıştır. Diğerleri arasında, süspansiyon ve amortisörler gibi özel şasi parçaları kullanılmıştır ve şasi yönetimi yazılımı güvenlik araçlarının özel gereksinimlerini karşılamak üzere adapte edilmiştir. Dahası, BMW X5 Security BMW Güvenlik Lastikleri ile donatılmıştır. Bütünüyle lastik basıncı kaybının olduğu durumlarda bile bir atış sonucunda ya da keskin nesnelerin üzerinde geçildikten sonra lastikler işlevini yerine getirmeye devam eder. Tamamıyla yüklü bir araç böylece 50km'ye kadar en fazla 80 km/s hız ile güvenli şekilde yoluna devam eder.
  Fabrika teslimi koruma konseptinin diğer bir faydası da araç tasarımına hiçbir etkisi olmadan tüm güvenlik önlemlerinin entegre edilmesidir. Uzman gözüyle bakıldığında bile, BMW tarafından üretilen güvenlik araçları diğer ilgili ürünlerden neredeyse ayırt edilemez. Bu durum müşterilerin fark edilmeme gereksinimlerini karşılar ve yolcular için ekstra güvenlik sağlar.
  Standart modeller seviyesinde sürüş dinamizmi ve konfor
  BMW X5 Security tarafından sağlanan öne çıkan güvenlik seviyelerine ek olarak, araç maksimum konfor, üstün tutuş ve aşırı sportif bir sürüş performansı gibi çok sayıda etkileyici avantaj sunar. Akıllı dört tekerlekten çekiş sistemi xDrive'a sahip beş kişilik araç, yalnızca yollara bağlı değildir ve arazinin de aynı güvenle uzman şekilde üstesinden gelir.

  BMW X5 standart modelinin tüm unsurlarını içeren yüksek kaliteli güç aktarımı teknolojisi ve şasi yönetimi zorlu sürüş manevralarının bile güvenle üstesinden gelmek ve gerektiğinde tehlikeli durumları ortadan kaldırabilmek için mükemmel koşullar sağlar. Dört tekerlekten çekiş ve DSC Dinamik Stabilite Kontrolü, mevcut sürüş koşullarına uyum sağlamak için en doğru çekiş gücü dağılımını sağlayan Entegre Şasi Yönetimi yoluyla bağlanmıştır. DSC sensörleri tarafından aktarılan verileri göz önüne alarak, xDrive çekiş gücünü daha iyi tutuş için hızlı bir şekilde aksa aktarır. Dinamik olarak virajlardan geçerken, xDrive ve DSC arasındaki etkileşim araçlardaki önden ya da arkadan kayma eğiliminin önüne geçer. Ön ve arka tekerlekler arasındaki duruma odaklı, değişken kuvvet dağılımına bağlı olarak, DSC yalnızca zorlu durumlarda gerektiğinde her tekerlekte ayrı olarak fren uygulayarak duruma müdahale eder.

  BMW X5 için geliştirilmiş olan DSC versiyonu ayrıca fren kuvvetlerini artırarak aşırı yüksek sıcaklıklarda fren gücünün düşmesini önleyen aşınmaya karşı desteği de içerir. Frenleme kuvvetlerinin dengeli oluşumu da, ani yavaşlama gerektiren durumlarda frenleri hazır bekletme işlevini iyileştirir. Kalkış yardımı işlevi yokuş yukarı kalkışı kolaylaştırırken, düzenli fren kurutma da ıslak zeminde frenlerin performansını artırır.

  DSC sisteminin fonksiyon çeşitleri özel DTC Dinamik Çekiş Kontrol modunu içerir. Bu mod bir düğmeye basılmasıyla devreye sokulur ve karlı ya da kumlu yüzeyde aracın motor ve frenlere yapılan müdahale eşiklerini yükselterek hafifçe patinaj yapmasını sağlar. Son olarak, DTC (Dinamik Çekiş Kontrol Sistemi) daha sportif bir sürüş ve viraj geçişi tarzı sağlar. Sürücülere zorlu arazilerde yardımcı olmak için araç Yokuş İnme Kontrolü'ne (HDC) sahiptir. DSC yoluyla bağlanmış olan sistem otomatik olarak kontrol edilen fren müdahalesi vasıtasıyla yokuşlardan kontrollü iniş sağlar. Sarp arazi bölgelerinin bile sabit bir hızda güvenli şekilde üstesinden gelinebilir.


  BMW X5 Security'nin standart özellikleri: Adaptif Sürüş ve Aktif Direksiyon
  Zorlu sürüş koşullarının üstesinden gelme konusunda daha da yüksek bir güven sağlayan yeni BMW X5 Security, Adaptif Sürüşü sistemini standart bir seçenek olarak sunuyor. Aktif devrilme önleyici sistem ve değişken amortisör ayarlarının birleşimi gerektiğinde yalpalama ve sönümlemenin uygun şekilde kontrol edilmesini sağlar.

  Adaptif Sürüş sistemi, sensörler yoluyla, yolda aracın hızını, direksiyon açısını, düz ve yanal hızlanmasını, gövde ve tekerlek hızlanmasını ve yükseklik seviyelerini sürekli olarak denetler ve verileri toplar. Bu bilgiyi kullanarak sistem viraj demirleri üzerinde bulunan motorları ve elektromanyetik amortisör valflerini kontrol eder.

  FlexRay yüksek hızlı veri aktarım sistemi, ilk olarak tüm Adaptif Sürüş fonksiyonlarının hızlı ve güvenilir birleşimi için kullanılmıştır. BMW, FlexRay teknolojisini standart araçlarında kullanan dünyadaki ilk üreticidir.
  Yeni BMW X5 Security, standart bir seçenek olarak Aktif Direksiyon ile mevcuttur. Bu sistem tüm hızlarda ve direksiyon açılarında tamamıyla doğru direksiyon dişlisi oranı sunar. Yaklaşık 90 km/s hıza kadar direksiyon hakimiyeti çoğunlukla doğrudandır. Dahası, kilitten kilide geçiş yalnızca iki dönüş gerektirdiğinden park etmek kolaylaşır. Yüksek hızlarda, aracın yön stabilitesini ve dolayısıyla sürüş konforunu geliştiren doğrudan Aktif Direksiyon oranına sahip olan direksiyon kutusu bulunmaktadır.
  Sürüş hızına bağlı olarak düşürülmüş direksiyon kuvvetleri yoluyla daha iyi direksiyon konforu için Aktif Direksiyon Servotronic ile kombine edilmiştir. DSC Dinamik Stabilite Kontrolünün bir parçası olarak Aktif Direksiyon, ICM yoluyla bağlanmıştır ve virajda kaymaya karşı ya da özellikle zorlayıcı fren manevraları gerektiğinde aracı aktif olarak dengeler. Örneğin farklı sürtünme katsayılarına (ayrı sürtünmeli frenleme) sahip yüzeylerde fren uygulanırken, Aktif Direksiyon aracın kontrolden çıkıp savrulmasını önlemek için kesin ama aynı zamanda hissedilmesi mümkün olmayan bir karşı manevra gerçekleştirir. Bu şekilde en zorlu sürüş koşullarının bile maksimum dinamizm ve güvenle üstesinden gelinebilir.


  Aktif ve pasif güvenlik: BMW X5 ideal temeldir
  Yalnızca tahrik sistemi ve şasi teknolojisi konusunda değil ayrıca aktif ve pasif güvenlik alanlarında yeni BMW X5 Security, SAV standart modeli yeni versiyonunun lansmanına kadar elde edilen gelişmedeki önemli ilerlemelerden yararlanmaktadır. Gövde burulma sağlamlığı, deformasyon bölgelerinin düzeni, yolcu bölmesinin kaza güvenliği ve merkezi kontrol, fren ve ışıklandırma sistemi dahil olmak üzere yüksek seviyedeki güvenlik özellikleri önceki modele kıyasla önemli şekilde geliştirilmiştir.
  BMW X5'in kabini ön ve bel/boyun hava yastıklarının yanı sıra yan perde hava yastıkları ile de standart olarak donatılmıştır. Bu hava yastıkları ilk ve ikinci sırada seyahat eden yolcuları yaralanmaya karşı korumak için A-sütunundaki kapaklardan ve tavan döşemesinden açılır. BMW X5, tüm koltuklarda üç noktadan bağlantılı, makaralı kemerler ile donatılmıştır. Bu güvenlik sistemlerinde kemer kuvveti sınırlayıcısı ve aynı şekilde ön koltuklarda kemer ön gerdiricisi bulunmaktadır. Arka koltuklardaki ISOFIX çocuk koltuğu sabitleyicileri standart olarak bulunmaktadır. Devrilme koruması olarak, devrilme sensörleri perde hava yastıklarını ve ön gergili kemer kilidini harekete geçirir. DSC Dinamik Denge Kontrolü ile işbirliği içinde olan bu sensörler sistemin erken ve duruma uygun olarak devreye girmesini sağlar. Gelişmiş yolcu güvenliği için oluşturulan bu kapsamlı önlem paketine bağlı olarak, BMW X5 en katı kaza güvenliği gereksinimlerini karşılar. BMW SAV, sınıfının Euro-NCAP kaza testinin en iyi sonucu olan beş yıldızla ödüllendirilmiş ilk aracıdır.

  Yeni BMW X5'de bulunan yüksek performanslı fren sistemi her durumda mükemmel durma gücü sağlamak için çok sayıdaki DSC fonksiyonu ile desteklenir. Dört tekerlekteki içten havalandırmalı diskler azami frenleme verimi sağlar. BMW X5 Security'deki fren diski çapı önde 365 milimetre ve arkada 345 milimetredir.

  Bi-Xenon ön farlar ile birlikte BMW X5 Security ayrıca opsiyonel bir adaptif viraj farı sistemi ile de mevcuttur. Adaptif viraj farı sistemi, yol aydınlatmasını ilgili direksiyon açısına adapte eder. Ön farlar virajın ilerleyişini takip eder, böylece aracın önündeki yolun görünürlüğünü arttırır. Adaptif viraj farı sistemi ile birlikte araç sis lambalarının içine entegre edilen opsiyonel dönebilen lambalar ile donatılabilir. Her dönüşte, dönen aracın yeni yönünü açık şekilde aydınlatmak için sis lambalarının ışık huzmeleri bir reflektör aracılığıyla o yöne çevrilir.


  BMW X5 Security: Sıra dışı SAV, özgün güvenlik aracı
  Güvenlik, dinamizm, koruma - yeni BMW X5 Security hepsini üstün bir seviyede sağlar. Hem sportif bir BMW 4x4'ün sıra dışı özelliklerinin hem de zırhlı araçların gelişim ve mühendisliğindeki üreticinin öne çıkan uzmanlığının bir örneğidir. BMW X5 Security, sürücüye güven ve yolculara bir emniyet ve konfor hissi verir ve bunlar yolcuların gizliliğini korumaya yardım edecek şekilde gizli bir görüntüyle birleşir.

  Seri olarak üretilen modelle aynı şekilde, yeni BMW X5 Security üstün sürüş dinamizmi ve etkileyici çekişi ile ayırt edilir. Dahası, bu model beş koltuk ve adapte edilebilen bagaj bölmesi dahil olmak üzere başarılı BMW SAV modelinin kapsamlı fonksiyonelliğini de sağlar. VR4 balistik koruma seviyesi ile sertifikalanmış sınıfındaki tek araç olan BMW X5 Security, gerçek sürüş keyfini son teknoloji ürünü güvenlik mühendisliğinin çok yönlülüğü ile birleştirir. Bu araç birden çok şekilde tehlikeli durumların üstesinden gelmek ya da engellemek için hazırlanmıştır. BMW X5 Security hem korunmaya karşı özel bir ilgisi olan müşteriler için uygun şekilde hazırlanmış sıra dışı bir sportif aktivite aracı, hem de çok sayıdaki uygulamalar ve yüksek dereceli günlük işlevler için özgün bir güvenlik aracıdır.


  BMW Güvenlik Araçları: Mükemmellik standartlarına gelişim ve mühendislik
  Tüm güvenlik araçları BMW'nin gelişim ve üretim standartlarını karşılamak üzere tamamen BMW tarafından üretilmektedir. Standart model ile aynı şekilde, BMW X5 Security Spartanburg, Güney Carolina/Amerika'da üretilmektedir. Koruyucu parçalar BMW işlem özelliklerine Toluca'daki (Meksika)üretici tesisinde dahil edilmektedir.

  Aynı zamanda BMW dünyanın her yerinde müşterilerine gizlilik danışmanlığından kapsamlı servislere ve parça tedariğe kapsamlı destek sağlar. Tüm güvenlik araçları BMW bayilerinde bakım ve onarım yapılmasını sağlamak üzere tasarlanmışlardır. Servis yelpazesi güvenlik ve maksimum güvenlik araçlarının ortak birleşimini içerir.

  Müşteri servisine ek olarak, BMW özel Security Sürücüsü Eğitimi sunar. BMW, yirmi yıldan uzun bir süredir bu eğitimleri gerçekleştiriyor. Katılımcılar deneyim seviyelerine göre farklı yoğunlukta bir eğitim seçebilir. Dünya çapında farklı yerlerde gerçekleştirilir ve çok yetenekli uzmanlar tarafından verilir. Eğitim teoriye kapsamlı bir giriş ve pratik araç kullanımı sağlar..


  19.09.2008, Cuma
   


Sayfayı Paylaş