Makat Sarkması Belirtileri, Tedavisi, Ameliyatı

Konusu 'Sağlık-Genel' forumundadır ve elif tarafından 11 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Makat Sarkması Belirtileri, Tedavisi, Ameliyatı
  Belirtileri
  Rektal prolapsus varlığında makat kasının istirahat basınçları azalır ve rektumda genişleme olur.
  Kabızlık: sıklıkla daha genç hastalarda görülür. Hastalarda % 25-50 oranında kabızlık görülür.
  Hastaların % 60-70’inde dışkı ve gaz kaçırma mevcuttur, bu durum fekal inkontinens veya gaz inkontinensi olarakta adlandırılır. Sıklıkla daha ileri yaştaki hastalarda görülür. Sarkmaya bağlı bağırsak genişlemesi, pudendal sinir bozukluğu (nöropati), rektoanal önleyeci (inhibitör) refleksin sürekli olarak uyarılması, gaz ve dışkı kaçırmaya neden olur. Ancak, burada gaz ve dışkı kaçırmaya asıl neden olan gaz ve dışkı tutma kaslarının (anal sfinkter) bağırsağın sürekli olarak dışarıya sarkması nedeniyle aşırı gerilmeye maruz kalması ve bunun sonucunda da zarar görmesi nedeniyledir.
  Tıkayıcı tipte dışkılama (obstrüktif defekasyon)

  Ameliyatı
  Makat sarkması (rektal prolapsus) ameliyatı makat sarkmasını iyileştirme yöntemlerinden biridir. Makat (rektum) sarkması, rektumun bir bölümü -kalın bağırsağın (kolon) son birkaç santimi- anüsten dışarı çıkıntı yaptığında meydana gelir. Makat sarkması ameliyatı, makat sarkması olan çoğu insanda rahatsızlığı giderip dışkı inkontinansını (tutamamayı) azaltır.

  Makat sarkması ameliyatının mevcut birçok farklı tekniği vardır. Doktorunuz, durumunuza ve genel sağlığınıza göre sizin için uygun makat sarkması ameliyatını önerir. Makat sarkması ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılır ve birkaç gün hastanede kalmanızı gerektirir.

  Makat sarkması ameliyatı ciddi komplikasyon riskleri taşır. Makat sarkmasını iyileştirme tekniklerinin her birinin kendine özgü riskleri var. Ama genel olarak, makat sarkması ameliyatının riskleri şunlar:

  Kanama
  Bağırsak tıkanıklığı
  Yakındaki yapılarda, mesela sinirler ve organlarda hasar
  Enfeksiyon
  Rektumun daralması
  Makat sarkmasının tekrarlanması
  Kötüleşen kabızlık

  Nasıl Hazırlanırsınız?
  Makat sarkması ameliyatına hazırlanmak için doktorunuz sizden şunları isteyebilir:

  Bağırsaklarınızı temizlemek için bir sıvı için. Ameliyatınızdan önceki günlerde sizden, kolon ve rektumunuzdan yemek ve dışkıyı temizleyen bir solüsyon içmeniz istenebilir.
  Antibiyotik alın. Antibiyotikler, bağırsaklarınızda var olan bakterileri ortadan kaldırarak enfeksiyon oluşumunu önlemeyi sağlar.
  Özel bir sabunla yıkanın. Ameliyattan önce, mikropların ameliyatınızdan sonra enfeksiyona neden olmasını önlemek için özel bir antibakteriyel sabunla yıkanmanız istenir.
  Bazı ilaçları almayı bırakın. Ameliyatınıza bağlı olarak, bazı ilaçlarınızı bırakmanız istenebilir.
  Hastanede kalmaya hazır olun

  Makat sarkması ameliyatından sonra hastanede muhtemelen birkaç gün geçirebilirsiniz. Buna göre plan yaparsanız kaldığınız sürede mümkün olduğunca rahat edersiniz. Yanınıza şunları alın:

  Kişisel bakım eşyası, örneğin diş fırçanız ve tıraş gereçleriniz
  Rahat giysiler, örneğin sabahlık ve terlikler
  Eğlencelikler, örneğin kitap ve oyunlar

  Makat sarkması ameliyatı sırasında
  Makat sarkmasını iyileştirmek için bir dizi farklı cerrahi teknik kullanılır. Doktorunuzun hangi yöntemi kullandığı çeşitli faktörlere, örneğin makat sarkmasının şüphelenilen nedenine, diğer sağlık sorunlarınıza ve operatör doktorunuzun deneyimi ve tercihlerine bağlıdır. Operatör doktorunuzla seçenekleri konuşun.

  Genel olarak, makat sarkması ameliyatları şunlar:

  Anüs yoluyla makat sarkması tedavisi
  Makat sarkması ameliyatının bir çeşidi, ameliyatı anüs yoluyla yapmayı içerir. Anüs yoluyla yapılan makat sarkması ameliyatına bazen perineal rektosigmoidektomi de denir. Ameliyat sırasında, operatör doktor rektumun bir parçasını kesip kolonu rektumun kalanına diker.

  Perineal rektosigmoidektomi, lokal anestezi kullanılarak siz uyanıkken uygulanabilir. Yeterince sağlıklı olmayan insanların genel anestezi geçirilmesi daha güvenlidir. Makat sarkmasına karşı uygulanan bu yaklaşım genelde küçük bir komplikasyon riski taşır ve daha az hastanede kalmayı gerektirir. Ne var ki bu yöntemin makat sarkmasının tekrarlanmasına ilişkin daha yüksek risk taşıdığından endişe ediliyor.

  Karın yoluyla makat sarkması tedavisi
  Makat sarkması tedavisi, karında bir kesik açılarak da yapılabilir. Rektopeksi denilen bu ameliyatta, operatör doktor rektumu, vücudun içine geri çekip kuyruk sokumunuzun üstündeki ve omurganızın altındaki kemiksi yapı olan sakrumun etrafındaki dokuya dikişlerle veya rektumu destekleyen bir ağ askıyla tutturur. Bazı vakalarda operatör, reseksiyon (parça alma) rektopeksi denilen bir yöntemle kolonun bir parçasını kesebilir.

  Makat sarkması ameliyatına karından yaklaşım, sizi uyku benzeri bir duruma sokmak için genel anestezi gerektirir; o yüzden ameliyat sırasında uyanık olmazsınız. Karın yaklaşımı daha fazla komplikasyon riski taşır ama bazı kanıtlar bu yöntem kullanıldığında, makat sarkmasının tekrarlama olasılığının düşük olduğunu göstermektedir.

  Minimal invaziv makat sarkması ameliyatı
  Makat sarkması ameliyatı karında birkaç küçük kesik açılarak da gerçekleştirilebilir. Bu yönteme bazen laparaskopik makat sarkması ameliyatı denir. Doktorunuz, makat sarkmasını iyileştirmek için karın kesiklerinden özel cerrahi cihazlar ve küçük bir kamera yerleştirir.

  Laparaskopik makat sarkması ameliyatı genel anestezi gerektirir. Minimal invaziv yaklaşım komplikasyon riskini azaltıp iyileşmeyi hızlandırabilir ama herkes için uygun değildir.

  Makat sarkması ameliyatından sonra
  Ameliyattan sonra, iyileşip bağırsak faaliyetinizi yeniden kazanırken hastanede birkaç gün kalmanız gerekbilir. Berrak sıvılar içmeye başlayabilir, sonunda da katı yiyeceklere geçebilirsiniz. Hastanede ne kadar zaman geçireceğiniz, makat sarkması ameliyatınızda kullanılan yönteme bağlıdır.
   


Sayfayı Paylaş