Madenlerin Bulunması Çıkarılması Zenginleştirilmesi Konularında Araştırma Yapan Kişi

Konusu 'İş Hayatı' forumundadır ve OrKuN tarafından 4 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Kısaca Maden Mühendisi diyebiliriz
  Madenlerin Bulunması Çıkarılması, Zenginleştirilmesi Konularında Araştırma Yapan Kişi kimdir, Maden Mühendisliği Nedir, Maden Mühendisi ne iş yapar, Madenlerin Bulunması Çıkarılması, Zenginleştirilmesi Konularında Araştırma Yapan Kişi

  Maden Mühendisliği, madenlerin bulunması, çıkarılması ve zenginleştirilmesi konularında eğitim ve araştırma yapan mühendislik dalıdır.

  Dalları
  - Maden işletme
  - Açık ocak madenciliği
  - Yeraltı madenciliği
  - Maden mekanizasyonu ve teknolojisi
  - Cevher hazırlama

  Çalışma alanları
  Madenlerin çıkarılması genel olarak Açık ocak madenciliği ve yeraltı madenciliği diye ikiye ayrılmıştır. Bunun yanında cevher zenginleştirme işlemi de maden mühendislerinin öncelikli çalıştığı alanlar arasındadır. Bu alanlar dışında maden mühendisleri, kaya ve zemin mekaniği araştırmalarında ve su sondaj, temel sondaj ve enjeksiyon dallarında da çalışmaktadır. Yeni gelişmekte olan derin deniz madenciliği ve uzay madenciliği gibi konular da ileride maden mühendislerinin çalışma alanları olacaklardır. Son yıllarda ise disiplinler arası konulardan olan beton endüstrisi (agrega, çimento), kil endüstrisi (tuğla,kiremit, seramik) ve cam endüstrisi gibi sektörlerde maden mühendisleri kalite ve üretim sahalarında çalışmaktadırlar. Maden mühendisleri kazı ve hafriyat bilgilerinden dolayı ise yoğun bir şekilde metro, baraj, otoyol yapımı aşamalarında da çalışmaktadırlar. Bunun yanında aldıkları temel mühendislik eğitimi nedeni ile finans, pazarlama gibi alanlarda da iş bulabilmektedirler.
  Alıntı
   


Sayfayı Paylaş