Maddelerin Erime ve Donma Sıcaklıklarının Bilinmesi Neden Önemlidir

Konusu 'Kimya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 28 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Maddelerin Erime ve Donma Sıcaklıklarını Bilmek Neden Önemlidir

  Maddelerin erime ve donma sıcaklıklarının bilinmesi, onların kullanılmasını kolaylaştırır. Maddelerin erime ve donma sıcaklığını bilmek, maddenin kullanılacağı yer bakımından önemlidir. Örneğin, taşıt motorları çalışma sırasında çok ısınırlar. Bu nedenle taşıt motorlarında erime sıcaklığı yüksek metaller kullanılır. Ampullerde de, ısıya dayanıklı tungsten kullanılır.

  Erime: Katı bir maddenin ısı alarak sıvı hale geçmesine erime denir.

  Bir katı maddeye ısı verildiğinde, maddenin sıcaklığında belirli bir değere kadar artış olur. Daha sonra madde sıvı hale geçene kadar sıcaklık sabit kalır. Sabit kalan bu sıcaklığa maddenin erime sıcaklığı adı verilir.

  Katı maddenin miktarı erime sıcaklığını etkilemez. Madde miktarı yalnızca kaynama ya da erime süresini etkiler. Örneğin; bir 100g buzda 0 Co de erir, 200g suda 0 C0 de erir.

  Donma: Sıvı haldeki bir maddenin soğuyarak katı hale geçmesine donma denir. Bir saf maddenin erimeye başladığı sıcaklıkla, donmaya başladığı sıcaklık aynıdır. Örneğin; su 0 Co ta donar, buz ise aynı sıcaklıkta erir. Maddeler hangi sıcaklıkta eriyorsa, sıvı halide aynı sıcaklıkta donar. Donma süresince sıcaklık sabit kalır.
   


Sayfayı Paylaş