M.K.Atatürk'ün Liderlik Sırları

Konusu 'Kitap Özetleri' forumundadır ve RüzGaR tarafından 23 Ekim 2007 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  TurkeyArena

  KİTABIN YAZARI :Adnan Nur BAYKAL

  BASIM TARİHİ :Nisan 1999

  KİTABIN YAYIM MAKSADI :Yöneticiler için yeni bir bakış.


  KİTABIN ÖZETİ :

  Son yıllarda Türkiye ve dünyada yöneticilik konusunda çok farklı tezler, kitaplar, uygulamalar ve teknikler ortaya çıkmıştır. Bu teknikler ve incelenen kitaplar genel olarak bakıldığında yönetici konumundaki kişilere bir yöntem anlatabilmektedir. Fakat bu kitaplar genellikle iş dünyasındaki karmaşaları yok etmeye veya dış ülkelerin ekonomik, sosyal, kültürel vs. anlayışlarına göre yazılmıştır. Örneğin iş dünyası savaşlarında Philip Morris’in Marlboro sigarasının, R.J.Reynolds’u nasıl alt ettiği gibi. Her ülkenin örfü adeti, karakteristiği, yaşama tarzları, daha geliştirirsek devlet yapılarında dahi büyük farklılıklar olduğu için bence ülkemiz yöneticilerine hitap edebilecek, bizi anlayan, bizi anlatan bir yöneticilik kitabından, yeni yöneticiler yetiştirirken faydalanmak daha geçerli olduğunu düşünüyorum.
  Mustafa Kemal ATATÜRK’ün Liderlik sırları adlı kitapta ise yok denecek kadar az sayıda olan bu kitapların bence en iyilerindendir. Çünkü kitap özetinde sadece Türk insanının bu toprakları tırnaklarıyla nasıl sökerek aldığını değil Büyük Atatürk’ün devleti kuruncaya kadar yaşadığı canlı olayların her birinde gösterdiği tutum ve davranışlar, Liderlik Sırları da anlatılmaktadır.
  Çok az sayıda bir Türk Önderi için yazılmış bir kitap vardır. Bunlardan Wees Roberts’ in “Atilla’nın Liderlik Sırları” adlı kitabını okudum. Hem çok üzüldüm, hem çok sevindim. Bir Türk Hünkarı’nı bir Amerikalının anlatması elem verici ama Onu örnek seçmesi gurur vericiydi. Bundan dolayı bu kitap çok zengin tarihimizden esinlenerek Yüce Atamızın yöneticilik ilkelerini bir Türk’ün kaleminden duygu ve düşüncelerinden almak en doğru olanı olmalıdır. Kitabı yazan incelerken bir yöneticide bulunması gereken 50 adet ana özellikten tek tek bahsetmiş ve bununla ilgili canlı örnekleri sadece Atatürk’ten vermiştir. Seçilen örnekler ve anekdotlar yazarın okuduğu 100 ayrı kitaptan derlemedir. Kitap okunurken çok değişik, çok çarpıcı, çok etkileyici örnekleri bir anda okunduğunda hayret verdiren olaylarla karşı karşıya gelmek sizleri sıkmayacaktır umuyorum.
  Yazar kitabında 50 adet ana bölüme yer vermiştir.


  Bunlar;


  1. Açık Olma
  2. Adam Yetiştirme
  3. Bilgi ve Tecrübe Sahibi Olma
  4. Bilgi Toplama Yeteneği
  5. Bilgilendirme Alışkanlığı
  6. Kendini Bilme
  7. Cesur Olma
  8. Çevre Bilincine Sahip Olma
  9. Dayanıklı Olma
  10. Karşısındakini Dinleme Alışkanlığı
  11. Soyut Düşünebilme Yeteneği
  12. Emrivakiye İzin Vermeme
  13. Esnek Olabilme14. Espri Sahibi olma
  15. Fedakar Olma
  16. Gerçekçi Olma
  17. Göreve Talip Olma
  18. Güvenilir Olma
  19. Kendine Güvenme
  20. Hazırlıklı Olma
  21. Hedefe Yönelik Kararlı Olma
  22. Hesap Adamı Olma
  23. İkna Etme Yeteneği
  24. İnisiyatif Kullanma
  25. İnsan Sarrafı Olma
  26. İnsana Değer Verme
  27. Yaptığı İşe İnanma
  28. Kamuoyu Oluşturma Yeteneği
  29. Çabuk Karar Verme Yeteneği
  30. Konuşma ve Yazım
  31. Konuşma ve Yazım Yeteneği
  32 . Liyakat Aşığı Olma
  33. Mükemmeliyetçi Olma
  34. Müsamahalı Olma
  35. Müteşebbis Olma
  36. Mütevazı Olma
  37. Öğrenme Azmine Sahip Olma
  38. Öncü Olma
  39. Örgütleme Yeteneği
  40. Prensip Sahibi Olma
  41. Problem Çözücü Olma
  42. Programlı Olma
  43. Sıradışı Olma
  44. Sorumluluk Alma Alışkanlığı
  45. Strateji Bilincine Sahip Olma
  46. Olacakları Tahmin Edebilme
  47. Vizyon Sahibi Olma
  48. Yönetme Yeteneği
  49. Zaman Mevhumuna Sahip Olma
  50. Zamanlama Yeteneği


  SONUÇ :


  A. KİTABIN ANAFİKRİ :


  Liderlik, bir özellikte çok iyi olmak değil, tüm özelliklerin toplamında çok iyi olmak ve karizmasıyla bu özellikleri kendine özgü bir şekilde bütünleştirmektir. Falih Rıfkı ATAY bunu aşağıdaki şekilde dile getirmektedir:
  "Öyle şartlar içinde Mustafa Kemal’in yaptığını yapabilecek cesarette demiyorum, belki ondan daha gözü pekleri vardı; azminde demiyorum, belki onun kadar azimlileri vardı; bilgili de demiyorum, şüphesiz ondan daha bilgili olanları vardı; fakat kırk yıllık ömrümde onun liderlik dehasında hiç kimseyi görmedim."
  Bunlardan parça parça faydalanmak bizim görevimizdir.


  B. KİTABIN GETİRDİĞİ YENİLİKLER :


  ”Sağ veya sol gibi aşırı uçlara mı hizmet ediyor “,”Başka bir devlet sempatizanı mı yapıyor?” v.s...korkuları olmadan Türk insanının örnek alması gereken tek Lider Atatürk’le ilgili olması, yakın tarihimizi kapsaması en iyi özelliğidir.


  C. KİTAP HAKKINDA GENEL DEĞERLENDİRME VE TEKLİFLER:

  Kitapta “Komutan Atatürk” vasıflarıyla da ilgili özellikler ve anekdotlar çok fazla sayıda olması dolayısıyla kitap T.S.K personeline daha çok hitap etmektedir
   


Sayfayı Paylaş