LS Traktör, rekor küçülen sektörde satış sonrası hizmetle büyüdü

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 12 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  Koreli LS traktörü,
  geçen yıl Türkiye'ye getiren Anadolu Motor, satış sonrası hizmete ağırlık vererek pazar genelinde 6 sıra birden yükseldi. Anadolu Motor Genel Müdürü Erdoğan Özoğul, '5 yıl içinde ithal traktörde sektör lideri olmayı hedefliyoruz' dedi. Anadolu Grubu'nun geçen yıl mart ayında Türkiye'ye getirdiği Koreli LS traktör, krizde yüzde 68 küçülen pazarda, çiftçiye özel satış sonrası hizmetleri sayesinde büyüdü. Traktör pazarında 4. sıraya yükselen şirket, şimdi yeni bir marka yatırımına da odaklandı. Geçen yıl 9 ayda 450 adetlik satış rakamına ulaştıklarını belirten Anadolu Motor Genel Müdürü Erdoğan Özoğul, "Toplam pazar genelinde geçen yıl ilk 10'dayken şimdi ilk 4'e yükseldik. İthal traktörde ise 2. sıraya çıktık. Bu başarının arkasında satış sonrası hizmetin önemi büyük. Önümüzdeki 5 yıl içinde ithal traktörde yüzde 25'lik pazar payına ulaşarak sektör lideri olmayı hedefliyoruz" dedi.

  [​IMG]

  Anadolu Motor'un asıl işinin dizel motor üretimi olduğunu, bu ürünlerin büyük bir çoğunluğunun tarım sektöründe kullanılması dolayısıyla traktör işine girmeye karar verdiklerini anlatan Özoğul, 2 yıllık bir araştırmanın ardından geçen yıl mart ayında Koreli LS traktörlerinin Türkiye distribütörü olduklarını hatırlattı. LS'nin daha ilk yılında 36 marka arasında ilk 10 arasına girdiğini, 2009'da ise ilk 4'e yükseldiğini belirten Özoğul, "Bu başarının en önemli sebeplerinden biri satış sonrası verdiğimiz hizmet. Pek çok rakibimiz kriz nedeniyle satış sonrası hizmetleri ihmal ederken, biz daha çok ağırlık verdik. Satış sorumlusu arkadaşlarımız traktör alanları ayda 1 ziyaret etti. Bu pazarda çok rastlanmayan bir uygulama olduğu için farkımız hissedildi. Müşteri memnuniyetini artırmak bizim temel stratejimiz oldu. Müşterinin isteklerini öğrenmek için anketler yaptık. Bölgeye özel talepler oluyor, bunları öğrendik" diye konuştu.

  Yeni bir marka daha gelecek


  Anadolu Motor'u tarımsal mekanizasyonda geliştirmek istediklerini kaydeden Özoğul, yeni marka arayışı içinde olduklarını da açıkladı. Almanya ve İtalya'daki büyük üreticilerle görüşmelerin sürdüğünü belirten Özoğul, yeni markanın traktör ve tarım makinesi olabileceğini vurguladı. Önce ithalatla başlayıp pazarı test ettikten sonra üretim de yapabileceklerini ifade eden Özoğul, Anadolu Motor'un üretici kimliği dolayısıyla traktör üretimi fikrini her zaman taşıdıklarını, ancak somut yatırımın pazar şartlarına bağlı olduğunu vurguladı. Özoğul, "Üretici olduğumuz için üretim yapma fikri aklımızda var. Ama bu artan satış adetleri ve gelişen şartlarla birlikte netleşecek bir durum. Böyle bir ortamda yarın üretime başlıyoruz demek istemiyorum ama aklımızda üretim var demeden de geçemiyorum" dedi.

  Çiftçiye kredi musluğu açılmalı


  Traktör pazarının ekonominin yapısına paralel bir seyir izlediğinin altını çizen Özoğul, krizden de en fazla etkilenen sektörlerden birinin traktör olduğunu vurguladı. Özoğul, "Yıllar itibarıyla traktör pazarının gidişine bakınca ciddi zigzaglar görüyoruz. 94-98 yılları arasında 50 bin adedin üzerinde satış gerçekleşirken, 2000'de 33 bin adetlere indi. Pazar 2001 krizinde ise 8 bin adet seviyelerine düştü. Arkasından toparlanma süreci başladı ve 2006'da satışlar 42 bin adede geldi. Arkasından tekrar düşüş başladı. Satışlar, 2007'de 34 bin, 2008'de 24 bin adetken, bu yılın ilk 5 aylık sonuçlarına göre ise 4 bin adet seviyelerinde geriledi. Bu yüzde 68'lik bir gerilemeye tekabül ediyor" açıklamasında bulundu. Özoğul, bu yıl ise satışların 10 bin adedin altında kalacağını tahmin ettiklerini dile getirdi. Çiftçinin traktörü banka kredisiyle aldığını ve bu tür kriz ortamlarında ilk gözden çıkarılan müşteri profilinin çiftçi olduğunu ifade eden Özoğul, "Kriz öncesinde tüm bankalar çiftçilerin peşinde koşarken, krizle birlikte ilk gözden çıkarılan ve en riskli müşteri sınıfa sokulan kesim çiftçiler oldu. Bu nedenle diğer sektörlere göre traktör daha kötü etkilendi" diye konuştu.

  Traktör sektörünün toparlanması için bankaların çiftçiye kredi vermeye başlaması gerektiğinin altını çizen Özoğul, "Aksi takdirde sektörün açılması mümkün değil. Faiz oranları çok yükseldi ve bankalar artık çok seçici davranıyor" dedi.

  [​IMG]
  10.07.2009, Cuma
   


Sayfayı Paylaş