LPG’lilerin satışı arttı dönüşüm firmaları garanti vaaediyor

Konusu 'Oto Yardım' forumundadır ve OrKuN tarafından 27 Haziran 2008 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  İkinci el otomobil piyasasına akaryakıt fiyatlarının etkileri konusunda, Hyundai As Plaza İkinci El Satış Müdürü Turgay Yaprak, "Akaryakıt zamları sonrası, motorin fiyatı benzine yaklaştı. Tüketicilerin bir bölümü benzinli ve LPG’lilere dönüş yaptı. Fakat piyasada orijinal-garantili LPG’li araç sayısı az. Sonradan LPG dönüşümü yapılanların ise bazı bölümleri garantiden çıkıyor.

  [​IMG]
  Tüketiciyi özendirmek için LPG dönüşümü yapanlar garantiden doğan kaybı karşılıyor" dedi. Turgay Yaprak, "Şu an, ikinci el binek otomobil satışlarının yüzde 60’ı benzinli. Ticarilerde yine çoğu araç dizel. Benzinlilerde, 1.6 litre ile 1.4 litrenin yakıt tüketimi arasında fazla fark yok. 2 litre yerine 1.6 litreye yönelik bu yüzden. Ayrıca, 2 litrelik motora sahip araçların vergisi daha yüksek" dedi.

  Ikinci el otomobil satışı modern plazalara taşındı

  İstanbul’da sıfır oto almak isteyenler gibi, ikinci el almak isteyenler için de farklı modellerin görücüye çıktığı plazalar önemli bir alternatif oldu. Birçok yetkili satıcı, sıfır otomobil satışının yanında ikinci ellerin satışını da modern plazalarda gerçekleştiriyor. Firmalar ikinci el satışı için geniş bir organizasyon kurarken, internet siteleri kurarak bu modellerin tanıtımını da yapıyor. Üstelik ikinci el showroom’larda tek marka değil birçok markanın modelleri yan yana alıcı bekliyor.

  TÜRKİYE’de ikinci el otomobil anlayışı değişti. Sadece açık oto pazarları ve giriş katlardaki küçücük galeriler yerine, birçok marka kendi ikinci el sistemini oluşturdu. Renault’tan, Hyundai’ye, Opel’den Ford’a ve Volvo’dan Kia’ya kadar birçok marka, kendi ikinci el ağını oluşturdu. Sıfır otomobil satışları modern plazalara taşınırken, bu plazalarda ikinci ellere de yer açıldı. Üstelik ikinci el otomobillerin satışı için internet siteleri ve geniş satış ağı kuruluyor. Sadece Renault, Renault2’leri 20’den fazla noktaya taşıdı.
  Renault2 satış noktalarından Kemal Tepretoğulları A.Ş.’nin Acıbadem’deki plazasında ikinci el satış sorumlusu olan Görkem Serin, ayda 150-200 arasında ikinci el satışı yaptıklarını belirtiyor.

  Halen satılmayı bekleyen bazı modeller hakkında bilgiler veren Görkem Serin şunları kaydetti:

  "2008 model Reno Kangoo, 15 bin kilometrede ve 24 bin 750 YTL’dan satılıyor. Yine 2008 model bir Renault Clio Sembol, 13 bin kilometrede ve o da 24 bin 750 YTL’den alıcı bekliyor. 2008 model, 23 bin kilometredeki bir Dacia MCV ise 24 bin 500 YTL’den satışta. 2005 model otomatik vitesli REnault Megane 1.6 Dynamic, 25 bin 750 YTL’den; 2005 model ve 3 litrelik özel bir motora sahip Renault Laguna ise 26 bin 500 YTL..."

  Farklı modeller

  Renault2’lerde sedece Renault modelleri satılmıyor... Çok farklı markaların farklı modelleri de alıcı bekliyor. Görkem Serin, "Mesela, 2005 model Seat Altea Stylance, 25 bin km’de ve 25 bin 500 YTL. 20 bin kilometredeki, 2006 model Daihatsu Sirion 1.3, 19 bin 750 YTL’den satışta" diyor...
  Bunların dışında otomatik vitesli Nissan Navara LE 4x2 (2008 model), 55 bin 750 YTL’den satılıyor. 133 bin kilometredeki 2004 model bir Volkswagen Passat 1.9 dizel comfort’a da 41 bin YTL isteniyor.

  Görkem Serin, ikinci el piyasada genel bir durgunluk yaşandığını, ancak temiz araçların kısa sürede satıldığını ekliyor. "Bu anlamda, biz, yaşandığı söylenen durgunluktan fazla etkilenmedik" diyen Görkem Serin şöyle devam etti:

  Bakımlı araç satılır

  "Servis bakımı düzenli yapılmış, dışarıdan bakıldığında temiz-bakımlı araçlar fiyatı yüksek bile denilse satılabiliyor. Geçen ay 156 adet ikinci el araç sattık. Geçtiğimiz sene toplamda 1300 adet ikinci el araç satmışız... Sattığımız ikinci el araçların yüzde 60’ı Renault. Takas amaçlı gelenleri mümkün mertebe geri çevirmiyoruz. Bir ay içinde bazen 25-30 takas olabiliyor. Filo satışlarında takas için pek fazla talep gelmiyor. Mutlaka, gelen de çıkıyor, ama çok az.

  96 nokta kontrolü

  Mesela, 2004-2005 model araçları getirip takasa bırakan var. Biz, Renault2 olarak, araçları 96 nokta kontrolden geçiriyoruz. Ekspertiz kontrolü, 96 nokta kontrolü ve ücretsiz 6 ay garanti sunuyoruz. Ücreti karşılığında, bu garanti süresi 12 aya kadar uzatılabiliyor. 6 ay garanti, 2003 model ve üstü araçlarla, 160 bin km’yi geçmemiş araçlar için sağlanan bir imkan. Bunun yanında bu araçların geçmişte servis bakımının düzenli yapılmış olması şartı var."

  Kiralamadan gelen ikinci el araçlar kolay satılıyor
  FİLO kiralamada kullanıldıktan sonra ikinci ele düşen araçların da kolay satıldığını belirten Kemal Tepretoğulları Plaza ikinci el satış sorumlusu Görkem Serin, "Kiralanan araçlar düzenli bakılıyor ve garantili araçlar. O yüzden bu araçların satışında sıkıntı yaşanmıyor" dedi.

  Son dönemde akaryakıt fiyatlarında yaşanan artış sonrası, çok yüksek olmasa da benzinli modellere eğilim olduğunu aktaran Görkem Serin, "Bu tip talepler genelde benzinli Renault Sembol’lere yönelik... Dizel Sembol piyasada çok olduğu için, onlar yerine benzinlisini seçenler çıkmaya başladı. Clio HB’lerde ise dizellerin satılmaya devam ettiğini aktaran Görkem Serin, ikinci el satışlarının yarıya yakının krediyle, bör bölümünün takasla yapıldığını aktardı.

  Kasım-Aralık hareketli aylar
  GEÇTİĞİMİZ dönemde 10 bin YTL’ye kadar sıfır faizli kredi kullandırıldığını, bu kampanyanın bitmesi ile kredili satışların azaldığını belirten Görkem Serin, ikinci el satışlarının en hareketli olduğu dönemin Kasım-Aralık ayları olduğunu ifade etti. Serin, o dönemde ayda 200 adet ikinci el araç satışına kadar çıktıklarını belirtti..

  27.06.2008, Cuma
   


Sayfayı Paylaş