Londra Konferansı Hakkında Bilgi

Konusu 'Tarih' forumundadır ve RüzGaR tarafından 2 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Londra Konferansı Hakkında Bilgi
  23 Şubat 1921’de başlayan Londra Konferansı’na Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti, İstanbul Hükümeti, İngiltere, Fransa, İtalya ve Yunanistan katıldı. Konferans’ta Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti’ni Dışişleri Bakanı Bekir Sami Bey, İstanbul Hükümeti’ni Sadrazam Tevfik Paşa temsil ettiler.

  Londra Konferansı’nın Nedenleri
  Birinci İnönü Savaşı’nın TBMM Hükümetinin zaferi ile sonuçlanması üzerine, İtilaf Devletleri, Sevr Antlaşması’nda bazı değişiklikler yapmak üzere Londra’da bir konferans toplanmasını kararlaştırdılar. Amaçları Sevr Antlaşması’nın bazı maddelerine geçerlilik kazandırmaktı. Konferansa Yunanistan ile birlikte İstanbul Hükümeti de katılacaktı. İtilaf Devletleri, Osmanlı Hükümeti aracılığı ile TBMM’nin de konferansa bir temsilci göndermesini istedi. İtilaf Devletleri’nin amacı, İstanbul Hükümeti ile Büyük Millet Meclisi Hükümeti arasında ikilik çıkarmak ve bu durumdan faydalanmaktı. Bu durum üzerine Mustafa Kemal Paşa, doğrudan davet edilmediği takdirde, TBMM Hükümeti’nin konferansa katılmayacağını ilgili devletlere bildirdi. Bu gelişmenin ardından İtilaf Devletleri, İtalya aracılığı ile TBMM Hükümeti’ni de resmen konferansa davet etti.

  Londra Konferansı’nın Sonuçları ve Önemi
  1-Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Londra Konferansı’na İtilaf Devletleri tarafından çağrılması, TBMM’nin hem İtilaf Devletleri hem de dünya kamuoyunca hukuki olarak tanınmasını sağladı.

  2-Konferansın dağılmasından sonra, Dışişleri Bakanı Bekir Sami Bey’in İngiltere, Fransa ve İtalya ile tutsakların karşılıklı iadeleri ve ticaret konularında yapmış olduğu anlaşmalar, yeni Türk devletinin diplomatik alanda da tanındığı belgeledi; Ancak bu anlaşmalar, TBMM tarafından, tam bağımsızlık ve eşitlik ilkelerine aykırı bulunarak onaylanmadı.

  3-Misak-ı Milli, resmi ağızdan ilk kez dünya kamuoyuna duyurulmuş oldu.

  4-TBMM Hükümeti, barış yanlısı olduğunu gösterdi.

  5-Yunanlılar tekrar saldırıya geçtiler.
   


Sayfayı Paylaş