Lojik Yığın Komutları (s7-200)

Konusu 'Otomasyon' forumundadır ve oguzturk tarafından 23 Mart 2008 başlatılmıştır.

 1. oguzturk Administrator Staff Member


  AND Load (AND Yükle)
  AND Load komutu (ALD), lojik yığının birinci ve ikinci bitleri arasında AND işlemi yapar, sonucu lojik yığının tepesine yazar. ALD işleminden sonra lojik yığının derinliği bir azalır.


  OR Load (OR Yükle)
  OR Load komutu (OLD), lojik yığının birinci ve ikinci bitleri arasında OR işlemi yapar, sonucu lojik yığının tepesine yazar. OLD işleminden sonra lojik yığının derinliği bir azalır.


  Logic Push (Lojik İtme)
  Logic Push komutu (LPS) yığının tepe değerini kopyalar ve bu değeri yığına iter. Yığının en alt değeri dışarı atılır ve kaybolur.


  Logic Read (Lojik Okuma)
  Logic Read komutu (LRD) yığının ikinci değerini yığının tepesine kopyalar. Yığında tepe değer dışında değişiklik olmaz.


  Logic Pop (Lojik Kesme)
  Logic Pop komutu (LPP) yığının tepe değerini keser ve atar. İkinci değer tepe değeri olur.


  AND ENO
  AND ENO komutu (AENO) ENO bitiyle lojik yığının tepe değeri arasında lojik AND işlemi yapar ve LAD veya FBD kutularının ENO çıkışına benzer işlev görür. Bu işlemin sonucu lojik yığının yeni tepe değeri olur.


  ENO, kutu işlemleri için Boole çıkışıdır. Eğer bu tarz bir komutun EN girişine enerji akışı olmuşsa ve işlem hatasız tamamlanmışsa, ENO çıkışı, akışı bir sonraki elemana aktarır. Bu şekilde ENO bitini hatasız tamamlanmış komutun göstergesi olarak kullanabilirsiniz. STL komutlarının EN biti yoktur; koşullu komutların işlenmesi için lojik yığının tepe değeri 1 olmalıdır. STLde ayrıca ENO da yoktur. Ancak, STL komutları da LAD ve FBDdekine benzer bir ENO biti üretir. Bu bite AENO komutuyla erişilebilir.


  Load Stack (Yığın Yükle)
  Load Stack komutu (LDS) belirtilen yığın bitini (N) yığının tepe değeri olarak kopyalar. Yığının en alt biti dışarı atılır.

  [​IMG]
   


 2. oguzturk Administrator Staff Member

Sayfayı Paylaş