Lityum Elementi Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Kimya' forumundadır ve RüzGaR tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Lityum Elementi Hakkında Kısa Bilgi
  Lityum 1A grubu elementlerindendir. Bu gruptaki elementlere alkali metaller denir. Lityumun sıvı haldeki yoğunluğu suyun sadece yarısı kadardır. Katı halde ise en hafif metaldir. Lityumun yüzeyinden kesilince yüzey gümüş renktedir, ancak bir dakika içinde havayla temasıyla beraber gri bir yüzeye dönüşür. Oksijenler reaksiyona girmiştir ve lityum oksit (Li2O) oluşturmuştur. Lityum elektron verme ve artı yüklenme eğilimindedir.

  Sembolü: Li
  Atom Numarası: 3
  Atom Ağırlığı: 6.941(2) g/mol g/mol
  Elektron Sayısı: 3
  Elemet serisi: Alkali Metal
  Periyodik Tablodaki Yeri: 1A

  Maddenin Hali: Katı
  Görünümü: Gümüşümsü gri, beyaz

  Lityum kolayca oksitlenir. Bileşimleri kırmızı bir alevle yanar, soğuk suda çözünür. Arı durumdayken öteki alkali metallere oranla daha az tepkinir. Çözelti halinde güçlü bir indirgendir. Şiddetle yandığında göz kamaştırıcı beyaz renkli bir ışık verir.

  Kullanım Alanları:
  Başlıca kullanım alanı pillerdir. Lityum, lityum pil anot olarak kullanılmaktadır. Alkalin piller gibi, çinko pillere göre daha fazla güce sahiptir. Ayrıca ısı transferi alaşımlarında kullanılır. Lityum organolityum bileşikler yapmak için kullanılır. Bunlar çok güçlü bazlar için kullanılır.

  Lityumlu bileşikler farmakolojik olarak sakinleştiricilerde kullanılır. Lityum niobate radyo vericileri, cep telefonlarında kullanılır. Bazı lityum bileşikleri de seramikte kullanılır. Lityum klorür, suyu abzorbe edebilir. Bazı lityum bileşikleri, sabun ve yağ yapmak için kullanılır.
   


Sayfayı Paylaş