Leptosoma (Cyprichromis leptosoma)

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 18 Ekim 2010 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Leptosoma (Cyprichromis leptosoma)
  Latince Adı: Cyprichromis leptosoma

  Habitatı ve Anavatanı: Tanganika Gölü’nün Açık Suları

  Beslenme Biçimi: Etçil (Micropredator)

  Davranış Biçimi: Barışçıl

  Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

  Yüzme Seviyesi: Orta - Yüzey

  Cinsiyet Ayrımı: Erkek varyasyonuna göre renklere bürünürken, dişi renklenmez.

  Üreme: 10 – 20 Yumurtayı dişi ağzında kuluçkaya yatırır

  Sıcaklık: 25 - 26 ° C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 10 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 250 litre. Akvaryum yüksekliği en az 50 cm olmalıdır.

  Su Sertliği: Çok Sert

  pH: 8,6–9,1

  Zorluk Seviyesi: 3

  Genel Yorum: Pek çok varyasyonu vardır. Su değerlerinin oynamasına ve yolculuğa karşı hassaslardır. Yavru olsun, damızlık boy olsun artemia ihmal edilmemeli, sık sık verilmelidir. Türler arası melezlenmeyi engellemek için bir akvaryumda bu türden birden fazla varyasyonu beslememek gerekir. Akvaryumdaki tropheus gibi bir birini kovalıyan aktif balıklar onları rahatsız edebilir, bu yüzden Nigripinnis gibi daha sakin ve barışçıl tank arkadaşları seçilmelidir.

  [​IMG]

  Yorumlar: 1) Bu balıkların en hassas oldukları konu su değerleridir. Zehirlenme ve benzeri durumlarda Macracantaların hemen ardından etkilenen gruptadırlar. Her ne kadar sakin oldukları söylensede alfa erkek sıkı kavgacı olabiliyor. Kur yaparken Leleupi, Calvus, Foai gibi balılara sert gövde gösterilerinde bulunabiliyor. Düzenli Artemia verildiğinde büyüme ve yavrulama süresi ciddi biçimde kısaltılabilinir. Ayrıca tek tür yerine bir keç türü bir arda bakıldığında erkekler çiftleşmek için önce kendi cinsinin dişilerini tercih ediyorlar.

  2) İlginç bir şey gözlemledim. Dişi yumurtayı ağzına almadan bir gün öne ağız cimnastiğine başlıyor.


  3) Çok nazik haraketliliği sevmeyen hoş bir balık türüdür.Artemia ve gerekli yemler ihmal edilmediği taktirde hızlı bir gelişme göstermektedir.Filitreleme ve havalandırma işlemi suyu haraketlendirmeyecek şekilde yapılmalıdır.

  Leptosomalar Tanganyika Çiklitleri içerisinde narin görünüşleriyle dikkat çekerler. İnce uzun gövdeleri ve parıltılı renkleriyle son derece güzel bir görünüme sahiptirler.

  Erkekler daha iri yapıları ve parlak renkleriyle dişilerden ayrılırlar. Erkek dişi renk farklılıkları bazı varyetelerde daha az olabilir.

  [​IMG]

  Ülkemizde en tanınmış varyeteleri Blue flash, Utinta ve Tri-color jumbo'dur. Blue flash ilk popüler olan ve form olarak niteliği en belirli olandır. Utinta adıyla satılan balıkların bir kısmı ya Blue Flash ya da diğerleriyle yapılan melezlemerin sonucudur. Açıkcası Malawi balıklarından İmparator Çiklit'te yaşanan yozlaşma sorununun bu balıkta da birkaç yıl içerisinde yaşanacağını düşünüyorum.

  Ağızda kuluçka yapması ve yumurta alma işleminin zemin yerine orta suda gerçekleşmesi ilgi çekicidir.turkeyarena.net Narin görünümüne rağmen Lamprologuslara kafa tutabilen, erkekler arası şiddet gösterileri görebileceğimiz bir balıktır.

  Leptosomaların en hassas olduğu konu bence nakliyedir. Bunun dışında bozuk ve sıcak sudan kötü etkilenirler. Tek başına sıcak su (~30 C) bile solgun renklere neden olabilir.

  Görüntüsünden beklenmeyecek derece iştahlıdır ve etçildir. Artemia ile beslenmeleri hem renk hem de gelişim açısından belirgin fayda sağlar.

  [​IMG]

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş