Lepistes Notları

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 25 Eylül 2013 başlatılmıştır.

1. EmRe Well-Known Member

Lepistes Balığı Hakkında Notlar

Ortak İsim: Lepistes (Guppy)
    Bilimsel Adı: Poecilia reticulata
    Dağıtım: Orta Amerika
    Beslenme: Omnivor(Etçil/Otçul)
    Mizaç: Tüm Akvaryumlarda Barışçıl.
    PH: 6.0 - 8.0
    Sıcaklık: 24C - 30C
    Maksimum Boy: 6 cm

Cinsiyet: Dişi ve erkek ayrımı yapılması kolay bir balıktır. En iyi ayrım, Anal yüzgeci (gonopodium)' a bakılarak yapılır. Erkeklerin anal yüzgeçleri sivriridir. Genellikle erkekler dişilerden daha renkli ve daha süslüdür. Dişiler ise daha büyük ve yuvarlak bir gövdeye sahiptir. turkeyarena

Bakım: Sebze ile beslenme ve etçil pond ve yaprak yemler verilebilir.

Üretim: Üretimi kolaydır. Doğal ortamlarında, üretim için hiç bir çaba harcamaya gerek yokyur. Doğumdan sonra yavruların yenmemesi için yüzen bitkilere ihtiyaç vardır. Ebeveyler dahil lepistesler yavrularını yiyebilirler.

Lepistesler gerek göze hoş görünümü ve kolay üremesi gerekse de maliyeti nedeni ile bir çok akvaristin zaman zaman konukları olmuşlardır. Bakımı en kolay, su şartlarına töleresi en yüksek balıklar arasındadır.

Yanlız, yanlış beslenme ve akvaryum şartlarının uygunsuz hazırlanışı yüzünden ölümlere, bir çok akvaristinde soğumasına ve akvaristliğe devam etmemesinede neden olmuşlardır.

Lepistesler kökeni orta amerikaya dayanan bir tatlı su balığıdır. Doğal halleri ve görünümleri akvaryumumuzdakilere hiçde benzememektedir.

Ülkemiz akvaryumcularında en fazla bulabileceğiniz iki tür yerel adlarıyla mozaik ve alman lepistesleridir. Ama bu balıkların bilinen onlarca varyetesi bulunmaktadır.

Akvaryumun hazırlanışı
    Lepistes gibi canlı doğuran cinslerinin en az 40-50 lt likakvaryumlarda bakılması önerilir. Lepistesler de grup balığıdır. En az4 lü gruplar halinde bakılmalıdır. Bu gruplar 1erkeğe 3 dişi oranındatutulmalıdır. Benim tavsiyem akvaryumunuz da mümkün oldunca az grupbulundurmanızdır. Kolay üreyebilen balıklar olduğu için ileride bir çoksıkıntıya katlanmaktan kurtulursunuz. Akvaryumunuzun yetersiz gelmesigibi...

Canlı doğuran akvaryumu demek bitki akvaryumu demektir. Neredeyse canlıbitkilere en çok ihtiyacı olan balıklardır. Akvaryumunuzda bitkiniznekadar çoksa erişkin balıkların gelişimi ve üremesi, yavru balıklarınhayatta kalması ve büyüme hızı o denli artacaktır.

Akvaryumunuza bitki tavsiyesi olarak başta Saz olmak üzere Limon,Zeytin, Eledoa, Çınar, ve Java yosunlarını belirtebilirim. Aşağı yukarıhiç bir canlı bitkiyle uyumsuzlukları yoktur. Akvaryum su sıcaklığınıen fazla tölere edilebilen balıklardandır. 18 ila 30 derece arasınıkaldırabilirler. Ama tavsiye ettiğim akvaryum ısısı 26 dır. Bunundışındaki sıcaklıklarda gelişimi ve üremesi yavaşlamaktadır.

Lepisteslerle karma akvaryum yapma düşünceniz var ise diğer balığınhabitatına göre en az 60 lt akvaryumlar önerilir. Benim en büyüktavsiyem bu cinsi tek tür olarak beslemeniz en azından canlı doğurantürlerinden başka türle beslememeniz yönündedir.

Kurulan akvaryumlarda hafada en az 1 kez %20ila30 arasına su değişimiyapmak hem balıklar hem bitkiler açısından hızlı gelişimine nedenolacaktır.

Beslenme alışkanlığı bakımından sorunsuz balıklardır. Her türlüakvaryum yemini kullanabilirsiz. Yanlız 2 haftada bir haşlanmışıspanağı rendeleyip verirseniz hem balığı olası bağırsak sorunlarınıgiderir hemde gelişimine katkıda bulunursunuz.

Sayfayı Paylaş