Lepistes Doğum Öncesi

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 26 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Lepisteslerde doğum öncesi belirtiler nelerdir

  Daha önce doğum yapmış her lepistes hamiledir. Çünkü dişi lepistesler, erkeğin materyallerini vücutlarına depolarlar. Ve bu sayede 7-8 kez (ortalama 7-8 ay) doğum yaparlar. Dolayısıyla bir lepistesiniz daha önce doğum yaptıysa, normal koşullarda yeniden doğum yapacak denebilir.

  Bir erkek lepistesle bir defa karşılaşmış bir dişi lepistes, muhtemelen hamiledir. Çünkü bu balıklar dur durak bilmeden üremeye çalışırlar. Özellikle erkek lepistesler, canlılar aleminin en üreme meraklısı üyelerinden biridir.

  Hamile bir lepistesin arka kısmı (anüs kısmı) koyu bir renge sahip olur. Ayrıca üstten bakıldığında, balığın yanlardan da şiştiği görülür.

  Lepisteslerde doğum belirtileri

  1) Karın kısmı iyice şişmiştir. Bazı durumlarda balığa yukarıdan bakıldığında dropsy hastalığında görüldüğü gibi pullar kalkabilir (bu pul kalkması durumu her zaman olmayabilir).

  2) Anüs kısmı koyu renklidir. Hamilelik ilerledikçe o kısmın rengi koyulaşır. Doğumdan önce o kısmın rengi çok koyudur.

  3) Doğumdan bir gün veya birkaç saat önce anüs kısmında bir çıkıntı belirir. Bunu görebilmek için dikkatlice bakmak gerekir (görmek tecrübe ister).

  4) Erkek balıklar tarafından kovalanır. Dişi, doğum öncesinde erkekleri çılgına çeviren bir madde salgılamaktadır.

  5) Balığın solunumu çok hızlanmıştır.

  6) Balık dibe çökebilir. Taban malzemesi üstünde çok hızlı solunum yaparak ve ön yüzgeçlerini telaşlı bir şekilde hareket ettirerek durur.

  7) Saldırganlık gözlemlenebilir. Karnı çok şişen, hızlı bir şekilde solunum yapan, tabana çöken, ön yüzgeçlerini telaşlı bir şekilde hareket ettiren ve erkek lepistesler tarafından aşırı şekilde taciz edilen dişi lepistes doğuma saatler ve hatta dakikalar kala agresif davranışlar sergileyebilir.

  Lepistesim ne zaman doğurur?

  Hamile olan lepistes, normal şartlarda ortalama 30 günde bir doğum yapar. Bu süre aslında 27-40 gün arasında değişir. Bu süreyi etkileyen etkenler; balığın ırkı, balığın yaşı, beslenme durumu, suyun özellikleri gibi etkenlerdir.
   


Sayfayı Paylaş