Lepistes Doğum Belirtileri

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve EmRe tarafından 26 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Lepistes Doğum ve Doğum Öncesi Belirtileri

  Lepistes balıklarının gebelik süreleri ortalama 1 ay kadar sürer. Lepistes balıklarının doğumu bazen 1 günü geçebilir. Akvaryumdaki ortama ve suyun sıcaklığına bağlı, eğer stres oluşturacak bir akvaryum değilse, bitkiliyse, birkaç saatte doğum tamamlanır.

  Lepisteslerin çiftleşmeleri genellikle kovalamaca şeklinde olur. Lepistesler canlı doğuranlardandır yani dışarı yumurta falan bırakmazlar. Lepisteslerin hamile olduğunu da dişinin karnındaki fazla şişlikten anlayabilirsiniz. Şişliğin sonunda (anüsün orda)bir süre sonra siyahlık görülür onlarda yavruların kafalarından kaynaklanır.

  Erkekler 2, dişiler 3 aylıkken üremeye hazır hale gelirse de balığın sağlığı açısından 4 ile 5 aylık olmadan önce erkek ve dişi balıklar ayrı akvaryumlarda olması faydalıdır. Nedeni ise küçük yaşta üremeye başladıklarında balığın (dişi balık) vücudunda kalıcı deformasyonlar meydana gelebilir.

  Üreme düzeyine gelmiş erkek balık devamlı dişileri kovalar. Bu için de dişilerin oranı erkeklerden fazla olmalıdır.

  Erkek balık dişiyi dölledikten sonra dişi balık bu 6 ila 8 doğum süresince erkeğe ihtiyacı olmadan doğum yapabilir.

  Gebelik süresi yaklaşık 28 gün sürer ve bu süre sıcaklık, genetik faktörler sebebi ile 21 ile 40 gün arası farklılaşa bilmektedir.

  Dişi lepistesler genel olarak her ay 10 ile 30 arasında yavru doğurur. İlk kez doğuran bir dişinin yavru sayısı ise 10 ile 15 arası iken sonraki doğumlarda bu sayı çoğalır.

  Lepisteslerde doğum belirtileri

  1) Karın kısmı iyice şişmiştir. Bazı durumlarda balığa yukarıdan bakıldığında dropsy hastalığında görüldüğü gibi pullar kalkabilir (bu pul kalkması durumu her zaman olmayabilir).

  2) Anüs kısmı koyu renklidir. Hamilelik ilerledikçe o kısmın rengi koyulaşır. Doğumdan önce o kısmın rengi çok koyudur.

  3) Doğumdan bir gün veya birkaç saat önce anüs kısmında bir çıkıntı belirir. Bunu görebilmek için dikkatlice bakmak gerekir (görmek tecrübe ister).

  4) Erkek balıklar tarafından kovalanır. Dişi, doğum öncesinde erkekleri çılgına çeviren bir madde salgılamaktadır.

  5) Balığın solunumu çok hızlanmıştır.

  6) Balık dibe çökebilir. Taban malzemesi üstünde çok hızlı solunum yaparak ve ön yüzgeçlerini telaşlı bir şekilde hareket ettirerek durur.

  7) Saldırganlık gözlemlenebilir. Karnı çok şişen, hızlı bir şekilde solunum yapan, tabana çöken, ön yüzgeçlerini telaşlı bir şekilde hareket ettiren ve erkek lepistesler tarafından aşırı şekilde taciz edilen dişi lepistes doğuma saatler ve hatta dakikalar kala agresif davranışlar sergileyebilir.
   


Sayfayı Paylaş