Lepistes Balığının Bakımı

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 6 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Lepistes Balığının Bakımı Hakkında

  Ortak İsim: Lepistes (Guppy)
  Bilimsel Adı: Poecilia reticulata
  Dağıtım: Orta Amerika
  Beslenme: Omnivor(Etçil/Otçul)
  Mizaç: Tüm Akvaryumlarda Barışçıl.
  PH: 6.0 - 8.0
  Sıcaklık: 24C - 30C
  Maksimum Boy: 6 cm

  [​IMG]

  Cinsiyet: Dişi ve erkek ayrımı yapılması kolay bir balıktır. En iyi ayrım, Anal yüzgeci (gonopodium)' a bakılarak yapılır. Erkeklerin anal yüzgeçleri sivriridir. Genellikle erkekler dişilerden daha renkli ve daha süslüdür.Dişiler ise daha büyük ve yuvarlak bir gövdeye sahiptir. turkeyarena

  Bakım: Sebze ile beslenme ve etçil pond ve yaprak yemler verilebilir.

  Üretim: Üretimi kolaydır. Doğal ortamlarında, üretim için hiç bir çaba harcamaya gerek yokyur. Doğumdan sonra yavruların yenmemesi için yüzen bitkilere ihtiyaç vardır. Ebeveyler dahil lepistesler yavrularını yiyebilirler.

  Genel Bilgiler: Lepistesler dayanıklı olarak bilinen fakat öyle olmayan narin balıklardır. Su değerleri sabit tutulmalı ve ani ısı değişikliklerinden kaçınılmalıdır. İlk akvaryum kurulumunda akvaryumdaki su 2-3 gün süre ile dinlendirilse bile biyolojik ortam oluşmadığından birden 6-7 adet balık akvaryuma konulur ve amonyak yada amonyumdan dolayı zehirlenmeler kaçınılmaz olur. O yüzden ilk kurulumda bakteri kültürleri kullanılmalı ve balık sayısı yavaş yavaş arttırılmalıdır. Ortama alıştıkları ve gerekli koşullar sağlandımı üremeleri çok çok kolay olur. Balıkların bulundukları akvaryumda bolca bitki bulundurulursa yavruluyan anne ve yeni doğan yavrular rahat eder. Barışçıl bir balıktır. Ani ısı değişikliğinden çok çabuk etkilenirler ve beyaz benek hastalığına yakalanırlar. Her türlü yemi severek yerler. Protein ağırlıklı beslenmeleri doğal ortamlarında genellikle küçük kurtçukları ve larvaları yemeleri göz önünde bulundurulduğunda daha olumlu sonuçlar verir ama bitkisel beslenmede ihmal edilmemelidir. Özellikle karides mix olarak bilinen ev yapımı yemi iştahla yerler ve çok çok olumlu sonuçlar gözlemlenir. Grup olarak bakılmaları daha uygun olduğu için en az 50 litrelik bir akvaryumda 2 adet erkek ve 6 adet dişiden oluşan bir grup bakılmalıdır. Akvaryumun zemini ince taneli dere çakılları ile döşenmeli ve bolca bitki ile küçük bir parça mango kökü doğal ortamlarını taklit konusunda yeterli olur. Lepistesler doğal ortamlarında daha mat ve daha renksiz olurlar. Mümkünse üreme zamanlarında dişi akvaryumda bırakılmalı ve rahat bir şekilde yavruluyabilmesi için bolbol saz bitkileri ile bezenmelidir.
   


Sayfayı Paylaş