Lepistes balığı hakkında bilgi

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 13 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Lepistes (Guppy) Hakkında Tüm Bilgiler

  Ortak İsim: Lepistes (Guppy)
  Bilimsel Adı: Poecilia reticulata
  Dağıtım: Orta Amerika
  Beslenme: Omnivor(Etçil/Otçul)
  Mizaç: Tüm Akvaryumlarda Barışçıl.
  PH: 6.0 - 8.0
  Sıcaklık: 24C - 30C
  Maksimum Boy: 6 cm

  [​IMG]

  Anavatanı Güney Amerika olan lepistes günümüzde dünyanın hemen hemen her yerinde bulunur. Erkekleri renkli, dişileri ise sade olurlar. Düzgün beslendiği takdirde çok kolay bir biçimde ürerler. Tropikal bölge canlısıdır, 25-28 derece sıcaklıkta beslenmesi gerekir. Yavrularını yediği için yumurtlamak için akvaryum içinde yüzebilen, içine su alabilen, ızgaralı, yavruluk diye tabir edilen kutucuklara hapsedilirler. Düzenli ve iyi beslenirlerse yavrularını yemezler. Akvaryum bol bitkili ise yavruluğa gerek kalmaz,doğan yavrular bitkilerin dibinde ve arasında saklanır, yaşamina devam ederler. Tavsiye edilen bolca bitkilendirilmiş bir tankta yine yeterli bitki yoksa rafya ile hazırlık yapılarak kendi haline bırakılmasıdır.

  Cinsiyet: Dişi ve erkek ayrımı yapılması kolay bir balıktır. En iyi ayrım, Anal yüzgeci (gonopodium)' a bakılarak yapılır. Erkeklerin anal yüzgeçleri sivriridir. Genellikle erkekler dişilerden daha renkli ve daha süslüdür.Dişiler ise daha büyük ve yuvarlak bir gövdeye sahiptir. turkeyarena

  Bakım: Sebze ile beslenme ve etçil pond ve yaprak yemler verilebilir.

  Genel Bilgiler: Lepistesler dayanıklı olarak bilinen fakat öyle olmayan narin balıklardır. Su değerleri sabit tutulmalı ve ani ısı değişikliklerinden kaçınılmalıdır. İlk akvaryum kurulumunda akvaryumdaki su 2-3 gün süre ile dinlendirilse bile biyolojik ortam oluşmadığından birden 6-7 adet balık akvaryuma konulur ve amonyak yada amonyumdan dolayı zehirlenmeler kaçınılmaz olur. O yüzden ilk kurulumda bakteri kültürleri kullanılmalı ve balık sayısı yavaş yavaş arttırılmalıdır. Ortama alıştıkları ve gerekli koşullar sağlandımı üremeleri çok çok kolay olur. Balıkların bulundukları akvaryumda bolca bitki bulundurulursa yavruluyan anne ve yeni doğan yavrular rahat eder. Barışçıl bir balıktır. Ani ısı değişikliğinden çok çabuk etkilenirler ve beyaz benek hastalığına yakalanırlar. Her türlü yemi severek yerler. Protein ağırlıklı beslenmeleri doğal ortamlarında genellikle küçük kurtçukları ve larvaları yemeleri göz önünde bulundurulduğunda daha olumlu sonuçlar verir ama bitkisel beslenmede ihmal edilmemelidir. Özellikle karides mix olarak bilinen ev yapımı yemi iştahla yerler ve çok çok olumlu sonuçlar gözlemlenir. Grup olarak bakılmaları daha uygun olduğu için en az 50 litrelik bir akvaryumda 2 adet erkek ve 6 adet dişiden oluşan bir grup bakılmalıdır. Akvaryumun zemini ince taneli dere çakılları ile döşenmeli ve bolca bitki ile küçük bir parça mango kökü doğal ortamlarını taklit konusunda yeterli olur. Lepistesler doğal ortamlarında daha mat ve daha renksiz olurlar. Mümkünse üreme zamanlarında dişi akvaryumda bırakılmalı ve rahat bir şekilde yavruluyabilmesi için bolbol saz bitkileri ile bezenmelidir.

  Üretim
  Lepisteslerin üretimi için ciddi bir gayrete gerek yoktur. Kötü olmayan şartlar altında sürekli ürerler. Doğumun nerede gerçekleşeceği konusunda çeşitli fikirler vardır

  1) Plastik yavruluk:
  Avantajı, yavruları yiyecek balık bulunmayışıdır. Dezavantajları ise nadir de olsa, yavru balıkların suyun üstüne yüzme içgüdüleri nedeniyle doğum yapan dişinin yanına giderek bu dişi tarafından yenmesi ve yavruluğa konulan dişinin stres nedeniyle ölebilme riski olarak sıralandırılabilir.

  2) Tül Yavruluk :
  Plastik yavruluğun avantajları yanında, hamile dişinin daha az strese girmesi olumlu yönüdür. Tül yavruluktaki yavrular, diğer balıklar tarafından yenmese de tül ile birlikte ısırılıp öldürülebilirler.

  3) Ayrı Bir Tank:
  Özellikle yeni doğan yavrular ve hamile dişiler su, ısı, mekan v.b. değişikliklerine karşı çok hassas oldukları için; doğum ayrı bir tankta yapılacaksa, bu tank mutlaka önceden hazırlanmalı, şartları asıl tankımıza göre aynı seviyeye getirilmeli ve doğan yavrular bir süre daha bu tankta beslenilmeye devam edilmelidir. Böyle bir doğum tankı kurmak için, ana tankımızdan alacağımız suyu kullanmak isabetli bir karar olacaktır.

  4) Ana Tankta Doğum:
  Kişisel fikrime göre, en sağlıklı doğum şeklidir. Ne hamile dişi ne de yavrular için ortam koşullarında bir farklılık meydana gelmez. Bol bitkilendirilmiş bir akvaryumda yavrular kaçmak için yeterli yer bulabilecekleri gibi, düzenli beslenen lepistesler de genelde yavrularını yemezler. Nadir de olsa yem olan yavrular, tankımızdaki en zayıf ve yeteneksiz yavrular olacaktır.

  Lepistes yavrularının saklanması için, özellikle zemine, kaya ve köklere sarılan ve suda serbestçe yüzen Java Moss (Riccia Fluitans) bitkisi ile, diğer su üzerinde yüzen bitkiler (Hygroryza aristata, Lemna minor, v.b.) idealdir.
   


Sayfayı Paylaş