Lepistes Bakımı

Konusu 'Akvaryum' forumundadır ve GamZe tarafından 13 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Lepistes Balığı Bakımı Hakkında

  Lepistesler otçul beslenirler. Bu yüzden menüleri de bitkisel içerikli olmalıdır. Sebze ile beslenme ve etçil pond ve yaprak yemler verilebilir. Özellikle yeni doğan yavruların gelişimi için protein ağırlıklı yemler (Artemia salina, Tubifex tubifex, v.b.) hızlandırıcı bir etki yapmaktadır. Ancak ben kişisel olarak, yavruların bir süre daha erken gelişimi için, sindirim sistemlerini yormayı gerekli görmüyorum.

  Özellikle yavruların gelişimi için protein ağırlıklı yemler tercih edilecekse, protein oranı yüksek olan pul ve pelet yemleri öneririm. Kişisel fikrime göre %60-80 arası protein içeriği olan Tubifex kurdundansa, %40 protein içeriği olan bir pul yem vermek çok daha sağlıklı bir sonuç verecektir.

  Çok küçük olmamaları şartı ile, her boydaki lepisteslere kaynatıldıktan sonra ince kıyılmış sebze verebilirsiniz.

  Bir başka yöntem olmak üzere, mutfak artıklarınızı da önce blendırdan geçerip ya da kıyıp ısıl işleme tabi tutarak balıklarınıza yedirebilirsiniz. Ancak mutfak artıkları genelde vitamin ve mineral açısından çok yetersiz olduğu için; hazırlamış olduğunuz yeme, kedi maması, köpek maması ve bebek maması katmanızı öneririm. Tekrar etmekte fayda görüyorum ki, yemleme her ne şeklide olursa olsun, balığın sağlığı ve mutluluğu için, bitkisel ağırlıklı olmalıdır.

  [​IMG]

  Genel olarak: Lepistesler dayanıklı olarak bilinen fakat öyle olmayan narin balıklardır. Su değerleri sabit tutulmalı ve ani ısı değişikliklerinden kaçınılmalıdır. İlk akvaryum kurulumunda akvaryumdaki su 2-3 gün süre ile dinlendirilse bile biyolojik ortam oluşmadığından birden 6-7 adet balık akvaryuma konulur ve amonyak yada amonyumdan dolayı zehirlenmeler kaçınılmaz olur. O yüzden ilk kurulumda bakteri kültürleri kullanılmalı ve balık sayısı yavaş yavaş arttırılmalıdır. Ortama alıştıkları ve gerekli koşullar sağlandımı üremeleri çok çok kolay olur. Balıkların bulundukları akvaryumda bolca bitki bulundurulursa yavruluyan anne ve yeni doğan yavrular rahat eder. Barışçıl bir balıktır. Ani ısı değişikliğinden çok çabuk etkilenirler ve beyaz benek hastalığına yakalanırlar. Her türlü yemi severek yerler. Protein ağırlıklı beslenmeleri doğal ortamlarında genellikle küçük kurtçukları ve larvaları yemeleri göz önünde bulundurulduğunda daha olumlu sonuçlar verir ama bitkisel beslenmede ihmal edilmemelidir. Özellikle karides mix olarak bilinen ev yapımı yemi iştahla yerler ve çok çok olumlu sonuçlar gözlemlenir. Grup olarak bakılmaları daha uygun olduğu için en az 50 litrelik bir akvaryumda 2 adet erkek ve 6 adet dişiden oluşan bir grup bakılmalıdır. Akvaryumun zemini ince taneli dere çakılları ile döşenmeli ve bolca bitki ile küçük bir parça mango kökü doğal ortamlarını taklit konusunda yeterli olur. Lepistesler doğal ortamlarında daha mat ve daha renksiz olurlar. Mümkünse üreme zamanlarında dişi akvaryumda bırakılmalı ve rahat bir şekilde yavruluyabilmesi için bolbol saz bitkileri ile bezenmelidir.
   


Sayfayı Paylaş