Leonardo Da Vinci Mona Lisa Hakkında Bilgi

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 11 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Leonardo Da Vinci Mona Lisa Tablosu Hakkında Bilgi

  Mona Lisa, İtalyan Rönesans sanatçısı Leonardo da Vinci’nin eseridir. Tablodaki kadın, yüzündeki “gizemli gülümseme” ile sanat tarihinin bir parçası haline gelmiştir.

  Leonardo, “Mona Lisa” tablosu için çalışmalarına 1503 yılında başladı ve eseri tamamlaması üç – dört yıl sürdü. Eser şu anda Fransa’daki Paris – Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir. Ayrıca tablonun güvenliği gelişmiş bir X-ışını sistemiyle sağlanmaktadır.

  Yüz ayrıntısı: Modelin kimliği “Mona Lisa” tablosunda betimlenmiş olan kişinin kimliği kesinlikle belirlenememiş olmasına karşın; sanat tarihçileri, modelin kimliği ile ilgili pekçok fikir yürütmüş ve iddialarda bulunmuşlardır. Leonardo hakkındaki ilk biyografiyi yazan Vasari, dönemin önemli kişilerinden biri olan Francesco del Giocondo’nun eşi Mona Lisa’nın tabloda resmedilen kişi olduğunu düşünmüştür. Bu kişinin kimliği ile ilgili sayısız iddiadan sadece biridir. İşte bu nedenle “Mona Lisa”, aynı zamanda “Jocondo” olarak da anılır.

  Bell Laboratuvarları’ndan, Dr. Lillian Schwartz Mona Lisa’nın, Leonardo’nun kendi-portresi olduğu fikrini ortaya atmıştır. Bu savı ortaya atarken dayandığı kanıtlar, sayısal analizler yardımı ile elde edilen, Leonardo’nun ve tablodaki modelin yüz özelliklerinin aynı olduğununa dair sonuçlardır. Ayrıca bazı iddialar da Mona Lisa’nın Leonardo Da Vinci’nin yanında çalışan bir kişi olduğu yönündedir. Doğruluğu kanıtlanmasa da bu yönde iddialar çoğalmaktadır. Aynı zamanda yapılan son labaratuar araştırmalarıylada Mona Lisa’nın esrarengiz gülüşünün anlamı ortaya çıkmıştır. Portrelerdeki duyguları anlayan cihazla mona lisanın o anki duygusunun mutluluk ve da vincinin resmini çizmesinden kaynaklanan bir utangaçlık ayrıca %2 öfke olduğu tespit edilmiştir. Böylelikle araştırma ve merak konusu olan mona lisanın mutlumu mutsuzmu konusu cevaplanmaktadır.

  [​IMG]
   


Sayfayı Paylaş