Leonardo Da Vinci En Belirgin Özellikleri

Konusu 'Hakkında Bilgi' forumundadır ve Seçkin tarafından 10 Eylül 2016 başlatılmıştır.

 1. Seçkin Well-Known Member


  Leonardo Da Vinci En Belirgin Özellikleri Nelerdir?

  Leonardo di ser Piero da Vinci (15 Nisan 1452 - 2 Mayıs 1519), Rönesans döneminde yaşamış İtalyan hezârfen, döneminin önemli bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır. En tanınmış yapıtları Mona Lisa (1503-1507) ve Son Akşam Yemeği'dir (1495-1497). Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış, yalnız sanat yapısına değil, çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da tanınan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından biri kabul edilir. 2. milenyumun adamı seçilmiştir.

  Leonardo Da Vinci,ilk öğrenim yıllarında aritmetik ve geometride öğretmenlerini sorduğu sorularla şaşırtacak kadar çabuk ilerledi.Keskin zekası ve yetenekleriyle küçük yaşlarda bile dikkat çekiyordu.Müzikle de ilgileniyor ve oldukça iyi bir şekilde lir çalıyordu.Fakat çocukluk yıllarında en gözde uğraşı resimdi.Babası da bunu fark edince,onu Floransa'nın en önemli atölyelerinden birine verdi.

  Leonardo Da Vinci Dünya tarihinin yetiştirdiği en büyük ressamlardan birisidir. Ölümü ardından 500 yıla yakın bir zaman geçmiş rağmen halen eserleri çok büyük ilgi görmektedir. Tam ismi Leonardo di Ser Piero da Vinci’dir. Mona Lisa, Son Akşam Yemeği ve Vitruvius Adamı en ünlü eserleridir.

  [​IMG]

  Leonardo Da Vinci Dahi ressam olarakta adlandırılır. İkinci binyılın adamı seçilmiştir.

  Leonardo Da Vinci Ölümü ardından 500 yıla yakın bir zaman geçmiş rağmen halen eserleri çok büyük ilgi görmektedir.

  Leonardo Da Vinci sadece ressam alanında değil, mimarlık, mühendislik, matematikçi, müzisyenlik, heykeltıraşlık, anatomi gibi sanat alanlarıyla da ilgilenmiştir. Bu kadar çok sanat alanıyla ilgilenmesi ressamlığının da bu denli yüksek seviyeye gelmesinde etkili olmuş diyebiliriz.

  Da vinci üniversite okumamıştır. Çünkü evlilik dışı çocuklar o dönemde üniversiteye gidemiyorlardı.

  Dönemin ünlü ressamı Andrea del Verreocchio çıraklığa başlamış Lorenzo di Credi ve Pietro Perugino gibi ünlü sanatçılarlada çalışma fırsatı bulmuştur. Burada lir çalmayı çok güzel şekilde öğrenmiştir.
   

  Moderatör tarafından son düzenleme: 22 Kasım 2016

Sayfayı Paylaş