Leğen Kemiği Hakkında Bilgi

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve RüzGaR tarafından 8 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Leğen Kemiği Hakkında Kısa Bilgi

  Leğen kemiği omurgamız ile bacaklarımız arasında kalan halka şeklinde olan bir kemiktir. Şekilden de görülebileceği gibi içinde birçok organımızı barındırmakta; hem bu organları korumakta, hemde omurgadan gelen vücut yükünü bacaklara iletmektedir. Leğen kemiği olarak bilinen pelvis omurga ile yürümemizi sağlayan bacaklarımız arasında yük taşımayı sağlayan bir köprüdür. Oturma, kalkma, yürüme...gibi günlük hareketler sırasında yükler pelvis aracılığı ile omurgaya aktarılmaktadır. Ayrıca leğen kemiği içinde büyük damarlar, sinirler, idrar yollarına, sindirim sistemine ve üreme sistemine ait organlarımız bulunmaktadır.

  Kalça kemiği; kalça, oturga ve çatı kemiklerinden oluşur. Kalça kemikleri omurganın sağrı bölgesindeki omurlarla bireşerek "leğen" denilen yapıyı oluştururlar.

  Bacakların gövdeye bağlanmasını sağlayan kemiklerden oluşan kısma kalça kemeri denir. Kalça kemeri, iki tane kalça kemiği ile bir tane sağrı kemiğinden oluşur. (Her kalça kemiği leğen, oturga ve çatı kemiklerinin birleşmesiyle oluşmuştur). Kalça kemeri ile uyluk kemiği arasında kalça eklemi bulunur. Kalça eklemi oynar eklemdir.
   


Sayfayı Paylaş