Lazerle Sivilce Tedavisi

Konusu 'Cilt Hastalıkları' forumundadır ve elif tarafından 23 Eylül 2010 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Lazerle Akne (Sivilce) Tedavisi
  Lazerle Akne İzi Tedavisi
  Yüzeyel ve orta derinliklteki akne izleri tedavisi amacıyla ablative (cildi soyarak), non-ablative (cildi soymadan) ve fraksiyonel gibi farklı lazer sistemleri etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

  Lazerle akne izi tedavisi iki farklı prensip ile gerçekleştirilmektedir.

  1- Lazerle cilt soyma olarak da bilinen laserle yüzeyel skar dokusunu kaldırma yöntemi
  2- Lazer enerjisi ile dermiste yeni kollajen oluşumunu harekete geçirme... Bunun sonucunda cilt gerginleşerek sıkılaşır çukurluk şeklindeki akne izleri yüzeye doğru yaklaşarak belirginlikleri önemli ölçüde azalır.

  Bu iki lazerle sivilce izi tedavisi prensibinin kombine olarak kullanılması sonucu daha başarılı sonuçlar elde edilebilir ve cilt yüzey kalitesi arttırılarak akne izleri daha az belirgin hale gelir.

  Akne İzi Tedavisinde Kullanılan Lazer Tipleri
  Etki mekanizmalarına göre lazerle akne izi tedavisi nde kullanılan cihazlar ablative ve non-ablative olarak ikiye ayrılır.

  Ablative Lazerler: Uygun bir derinlikte kontrollü bir şekilde cildin üst tabakasını soyarak etki ederler. Bu teknik ile cildin yüzeysel tabakaları ısıtılır. Aynı anda doku içindeki su buharlaşır ve cildin akne izleri olan bölgesindeki üst tabakaları tahrip olur. Bunun sonucunda fibroplast aktivitesi artar, yeni kolajen ve matrix proteinleri oluşur ve tamamen yeni bir cilt matriksi ortaya çıkar. Akne izlerinin derinliği azalır ve daha az fark edilir hale gelirler. En yaygın kullanılan ablative lazer tipleri karbon dioksit ve Er Yag lazerlerdir.

  1- CO2 (Karbondioksit lazerler)
  Ürettikleri dalga boyu 10,600 nm’dir. Işın karbon dioksit gazı yardımı ile yayılır. Dokulardaki su molekülleri tarafından abzorbe edilen lazer ışınları suyun 100 ºC’ye kadar ısınmasını sağlar. Cilt yüzeyinden itibaren 30 µm-100 µm derine kadar penetre olur. Bu cihazlarla açık renk cilt tiplerinde başarılı sonuçlar alınırken (cilt tipi 3’e kadar) koyu cilt tiplerinde iyileşme süreci tamamlandıktan sonra pigmentasyon görülebilmektedir.

  2- Er:Yag Lazerler
  2940 nm dalga boyunda lazer ışını üretirler. Cilt üzerinde bıraktıkları termal (ısıya bağlı) tahribat CO2 lazerlere göre daha azdır. Su içeren dokular tarafından daha verimli absorbe edilir. Epidermisin yapısı yüksek miktarda sudan oluştuğu için Er Yag lazerler daha kontrollü bir cilt soyma işlemi sağlarlar. Lazerle sivilce izi tedavisi amacıyla yaygın olarak kullanılan bu sistemlerin birleştirildiği veya bazı tekniklerle her ikisinin etkisini de sağlayabilen cihazlar da mevcuttur.

  3 – Fraksiyonel Lazerler
  En yeni teknolojiye sahip cihazlardır. Ablative lazerlerle yapılan akne izi tedavileri sonucu 1 kaç hafta evde dinlenilmesi gerekmekte ve yüzde oluşan kızarıklığın tam olarak geçmesi yaklaşık 6 aya kadar sürebilmektedir. İnsanlar normal hayatlarını olumsuz etkileyen bu uzun iyileşme sürecinden dolayı ablative yöntemleri tercih etmeyebilmektedir.

  Bu sebeple hem etkin lazerle sivilce tedavisi sonuçları alabilmek hem de iyileşme sürecini çok daha hızlı hale getirmek amacıyla fraksiyonel lazerler geliştirilmiştir. Fraksiyonel lazerler cilt yüzyinin tamamını tahrip etmezler.

  Fraksiyonel lazer teknoljisi lazer ışınlarının pixelleştirilmiş mini ışınlara bölünme şeklidir. Küçük mikrokolonlar halinde dokuların içine nüfuz eder. Pixel ve fraksiyonlar (bölgeler halinde) cilde etki eder. İşlem sırasında ciltte belli aralıklarda iğne batmış gibi delikler oluştururlar. Lazer ışınlarına maruz kalan deliklerin oluştuğu bölgelerdeki dokular tahrip olurken aralarda sağlam bölgeler de kalmaktadır. Aralarda kalan bu tahrip olmamış dokuların onarıcı etkisinden dolayı fraksiyonel lazer teknolojisi ile uygulanan lazerle akne izi tedavisi işlemi sonucunda iyileşme çok daha çabuk olur. Mikroışınların çarptığı, mikrotedavi alanları şeklinde adlandırılan bölgelerde meydana gelen yeni kolajen oluşumu cildin yenilenmesini sıkılaşıp gerilerek akne izlerinin belirginliğinin azalmasını sağlar. Cildin çalışılan tüm alanı tahrip olmadığı için bu yöntemin en önemli avantajlarından biri lazer ışınlarının çok daha derinlere gönderilebilmesidir. (1.5 mm gibi)

  Lazerle sivilce izi tedavisi amacıyla kullanılan konvansiyonel Karbondioksit ve Er Yag lazerler yanı sıra her iki sistemle de çalışan fraksiyonel teknolojiye sahip cihazlar mevcuttur.turkeyarena.net Bu lazer sistemleri lazerle akne tedavisi yanı sıra lazerle cilt gençleştirme amacıyla da kullanılır.

  Fraksiyonel lazer ler yüzeyel ve derin akne izleri tedavisi nde kullanılabilirler ve konvensiyonel ablative lazerlere göre çok daha az komplikasyon riski içerirler. Ayrıca iyileşme süreçleri çok daha hızlıdır.

  Non-Ablative Lazerler: Lazerle sizilce izi tedavisi amaçlı kullanılan farklı prensiplerle çalışan non-ablative cihazlar bulunmaktadır. En yaygın olarak kullanılanlar Nd Yag ve Diode lazerlerdir. Bu cihazlar doku kaldırmaz, yeni kolajen oluşumunu tetikleyerek cildin gerilmesi ve akne izlerinin cilt yüzeyine doğru yüklselerek daha az belirgin hale gelmesini sağlarlar. Akne izi tedavisinde ablative lazerler kadar etkili sonuç vermezler.
  Non ablative lazerler sivilce izi tedavisinde daha etkili sonuçlar için kimyasal soyucularla birlikte kombine olarak kullanılabilirler.

  Lazerle Akne İzi Tedavisi ‘nin Avantajları
  Lazerle sivilce izi tedavisi sırasında sadece lezyonların bulunduğu bölgelere yüksek enerjili lazer atışları uygulanması mümkündür. Dolayısıyla çevre dokulara hasar vermeden sadece akne izlerinin bulunduğu hedeflenen bölgede çalışılma imkanı verir. Orta ve derin akne izleri tedavisinde bu avantajı ile kimyasal soyucular ve dermabrazyona göre daha ön plana çıkar.

  Lazerler cildin daha derin tabakalarını etkileyip bu bölgede kolajen oluşumunu tetikleyebilir, dolayısıyla daha derin akne izlerinde etkilidirler. Karbondioksit lazerler 80 µm derinliğe etki ederken fraksiyonel Er Yag 150 µm derinliğe etki edebilmektedir.

  Lazerle sivilce izi tedavisi işlemi uygulandıktan sonra, tedavinin derinliğine göre cilt ortalama 2 hafta içinde tamamen normale döner. Özellikle fraksiyonel Er Yag cihazların iyileşme süreci çok hızlır. Akne izleri çok yüzeyelse ve fibroz değil ise tek bir seansta çok etkili sonuçlar alınabilir. Genelde izlerin derinliğine göre tekrarlayan seanslara ihtiyaç vardır.
   


 2. KaraMelek Well-Known Member

  lazerle sivilce tedavsi olan varmı sonuçtan memnunmusunuz
   

Sayfayı Paylaş