Lazerle Siğil Tedavisi

Konusu 'Cilt Hastalıkları' forumundadır ve elif tarafından 13 Kasım 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Lazerle Siğil Tedavisi

  Siğiller, çok farklı tipleri olan bir virüse bağlı olarak gelişirler, bulaşıcıdırlar. Her yaşta görülebilir ancak çocuklarda daha sık görülür.
  Siğiller en sık insandan insana bulaşır. Kullandığımız alan ve eşyalarda da bir süre siğil virüsü yaşayabilir ve temas eden insanlara bulaşabilir. Kişi kendi siğilinden başka yerlerine de siğil bulaştırabilir.
  Genetik olarak bazı kişilerin bağışıklık sistemi siğillere daha yatkındır. Kanser hastaları gibi bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullananlarda, atopik ekzemalı çocuklarda daha yaygın olabilirler. Genital siğillerin bulaşıcılığı daha yüksektir.
  www.turkeyarena.com
  En sık görülen tip ellerde, kollarda yerleşen kabarık, sert çıkıntılar halindedir. Üzerlerinde kırmızı/siyah noktacıklar olabilir. Ayak tabanındaki siğiller üzerine bastıkça deriye gömülür, batma hissi ve ağrı yapar, nasırlarla çok karışırlar. Bazı siğiller yüz bölgesinde çok sayıda yassı, ince, küçük kabartılar halindedir. Cinsel ilişkiyle bulaşan, cinsel organlar ve çevresinde gelişen genital siğiller ise kadınlarda serviks kanseri riskini arttırır. Pap smear testleriyle bu tür hastaların yakın takibi gerekir.turkeyarena.com
  Çocuklarda siğiller kendiliğinden birkaç ay veya yılda gerileyebilir. Erişkinlerdekiler çocuklardaki gibi çabuk iyileşmez, yıllarca sürebilirler. Kendiliğinden kaybolmanın kimlerde oluşacağı bilinemez ve diğer kişi ve bölgelere yayılımı önlemek için tedavi gerekir. Özellikle (turkeyarena.com)genital siğiller tedaviye bile direnip tekrarlayabilirler ve uzun süre tedavi edilmeden kalırlarsa bulundukları bölgede kanserleşme riski taşırlar. Bu yüzden mutlaka tedavi edilmelidirler.
  Siğil üzerine sürülen ilaçlar sabırla ve düzenli kullanıldığında yararlı olabilir. Elektrokoterle yakma ve dondurma(krioterapi) yöntemleri genellikle başarılıdır. Nd YAG lazer (KTP) tedavisi yeni ve birkaç dakikalık seanslar şeklinde uygulanan kolay bir yöntemdir. Lazerden hemen sonra tedavi bölgesi hafif renk değiştirir ve az miktarda şişebilir. Bir kaç gün içinde deri normale döner. Basit siğiller için 1-2 tedavi genellikle yeterlidir.
   


Sayfayı Paylaş