Lastik Basıncından Bile Otonuzu ele Geçirecekler

Konusu 'Oto Haber' forumundadır ve OrKuN tarafından 15 Eylül 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  [​IMG]
  'Hacklenme' yani kişisel bilgilere izinsiz yoldan erişme vakası,
  artık otomobil sahiplerinin de canını yakacak. Elektronik bir beyin tarafından yönetilen günümüz otomobilleri artık lastik basınç sensöründen bile ele geçirilebilecek.

  GELİŞEN teknolojiyle birlikte otomobillerde kullanılan elektronik aksamların artması hayatımızı kolaylaştıran birer unsur olmasına rağmen, bu donanımlar önümüzdeki dönemde pek çok araç sahibinin başını ağrıtacak gibi görünüyor. Çünkü internet kullanıcılarının sıkça duyduğu 'hacklenme' yani kişisel bilgilere izinsiz yoldan erişme vakası, artık otomobil sahiplerinin de canını yakacak. Elektronik bir beyin (ECU) tarafından yönetilen günümüz otomobillerinin, servis istasyonlarında aracın verdiği arıza uyarısı ile ilgili detaylı bilgilere ulaşılmasını sağlayan 'diagnostik bağlantısı' ile hacklendiğinin ortaya çıkmasının ardından, şimdi de lastik basınç sensöründen bile aracın 'ele geçirilebildiği' belirlendi.

  Kablosuz ağdan 'açık' veriyor
  ABD'de Rutgers Üniversitesi öğrencileri tarafından yapılan bir araştırmaya göre, aracın elektronik beynine kablosuz olarak erişmek mümkün. Bu da günümüzde pek çok seri otomobilde kullanılmaya başlanan lastik basınç sensörünün, araç beyni ile kurduğu kablosuz ağdan 'açık' verdiğini ortaya koydu. Lastik basınç kontorol sisteminin, her tekerlek için ayrı ayrı kullandığı sensörlerin, radyo frekansı üzerinden aracın beyni ile iletişim kurduğu; bunun da yolda ilerleyen bir otomobilin kullandığı frekansa erişebilen bir bilgisayar korsanının araca istediği müdahaleyi yapabileceği anlamına geldiği ifade edildi.

  En büyük tehdit Wi-Fi
  Diğer taraftan lastik basınç sensörlerinin iletişimlerini gerçekleştirdiği radyo frekansının oldukça düşük bir menzile sahip olduğu, dolayısıyla bu işlemin güçlü bilgisayarlarla gerçekleştirilebileceği belirtildi. Öte yandan araç beyninin, bu sensörlerden gelen bilgileri her 60-90 saniye arasında güncellediği, bu nedenle konusunda uzman bir bilgisayar korsanının bu işlemi gerçekleştirebileceği ifade edildi. Ancak önümüzdeki dönemde en büyük açığın, araç içi multimedya işlemleri için kullanılmaya başlanan kablosuz (Wi-Fi) sisteminden verilebileceğine dikkat çekildi.
   


Sayfayı Paylaş