Lamboghini elmas görünümlü konsepti : Le Mans

Konusu 'Diğer Markalar' forumundadır ve OrKuN tarafından 16 Nisan 2010 başlatılmıştır.

 1. OrKuN Well-Known Member


  İtalyan spor otomobil markası Lamborghini, Fransa'da geleneksel haline gelen "Le Mans" yarışlarına son konsepti "Le Mans" ile katılacak. Tek kişilik oturma kapasitesi olan Le Mans konseptinin tasarımında, 1970 yılında üretilen Muira Jato, 1989 yılında Countach modelinin 25 yılına özel sınırlı sayıda üretilen Countach ve 1990 yılında adından sıkça söz ettiren ve o dönemdeki birçok yarış oyunlarında başrol oynayan Diablo modelinden izler görmek mümkün.

  Elmas görünümünü andıran hatlarıyla dikkat çeken Le Mans konseptini Lamborghini'nin tasarımın merkezinde, "Scuola Politecnica di Design" adlı grafik okulundan mezun Meksikalı grafiker Daniel Chinchilla Ochoa, ve tasarımcı Alessandro Salvagnin'in eşliğinde çizimlerine devam ediliyor.

  Lamborghini’nin DNA'sına sadık kalınarak gerçekleştirilen çizimler sonucunda, daha agresif ve keskin hatlara kavuşan Le Mans konsepti, 2800 mm dingil mesafesine ,45555 mm uzunluğa, 1146 mm yüksekliğe ve 2043 mm genişliğe sahip olacak. Konseptin omurgasında ise 670 beygir güç üreten V12 tipi motor görev yapacak.
   
  Gelecek nesil spor otomobiller nasıl olacağına dair önemli ipuçları veren Le Mans konsepti'nin tasarımında görev yapan grafiker Ochoa daha öncesinde VW, GM, Ford, Peugeot ve Seat gibi markaların özel üretim otomobillerini tasarladı. Le Mans konseptinin kaputunun F1 araçlarından aldıklarını söyleyen Ochoa "Farklı elmasları inceleyerek otomobilin tasarımında elmastaki gölgelendirmelere yer verdik. Ayrıca 1960'lı yılların efsane spor otomobili Miura'dan da feyz aldık. Yine bir zamanların önemli modellerinden olan Countach'tenin de kanatlarını baz alarak geliştirdik" dedi.
  13.04.2010, Salı
   


 2. OrKuN Well-Known Member

Sayfayı Paylaş