Lahana ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Lahana ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Brassica oleracea, Cabbage, Chou commun

  Lahana: Turpgiller familyasından iri ve kalın yapraklı bir bitkidir. En çok yetiştirileni baş lahanadır. Yurdumuzun bütün bölgelerinde yetişir. Başlıca çeşitleri: Kemer lahanası, Batman lahanası, köse lahanası, Brüksel lahanası ve kara lahana. Yapısında kükürt bulunur. Çiğ olarak yemek veya sıkarak suyunu içmek daha faydalıdır.

  B, C ve E vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, kükürt, demir, bakır ve magnezyum gibi mineraller açısından zengin bir besin olan lahana, kanser hücrelerinin çoğalmasını engelleyen kimyasal bir madde içerir. Beyaz, kırmızı ve kara lahana gibi türleri vardır.

  Lahananın Faydaları: Kansızlığı giderir. İdrar söktürür. Kabızlığı giderir. Kandaki şeker miktarını düşürür. Göğüs ucu çatlaklarını giderir. Astımda faydalıdır. Ses kısıklığını giderir. Mikrop öldürücüdür. Vücut direncini arttırır. Bağışıklık sistemini güçlendirir. İştah açar. Öksürüğü keser, balgamı azaltır. Cinsel gücü ve isteği arttırır. Sarılık ve safra kesesi hastalıkları için iyidir. Mide ve bağırsak yaralarını yumuşatır. Vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar. Romatizma, siyatik, lumbago ve Apsede yararlıdır. Mayalandırılmış lahana hazımsızlığa ve gut hastalığına iyi gelir. Mide yanması ve mide ağrıları da bu tedavi sayesinde kısa sürede sona erer. Lahana, bedenin bağışıklık sistemini uyarmakta, bazı bakteri ve virüs türlerini yok etmektedir. Lahana ayrıca içerdiği antioksidan maddeleriyle kalp hastalıklarına yakalanma, felç geçirme ve katarakt illetine tutulma rizikolarını azaltmaktadır. Başta meme, rahim ve bağırsak kanseri olmak üzere, kansere karşı çok iyi bir koruyucudur.turkeyarena.net Çiğ lahana ve lahana suyu başta mide ve bağırsak ülseri olmak üzere ülsere karşı koruyucu ve iyileştirmeye yardımcıdır. Bedenin gelişme etkinliğini uyarıp destekleyen lahana, içerdiği zengin folik asitle kadınların spina bifida (omurganın bir yanının açık olması) hastalığına yakalanmış çocuk doğurma rizikosunu en aza indirir.

  Lahana Nasıl Kullanılır? Lahana genellikle yemeklerde kullanılmasının yanında çiğ olarak ve turşusu yapılarak da tüketilebilir. Ayrıca, sıkılıp lahana suyu çıkarılabilir. Lahana haşlamasının suyu nezle ve öksürüğe iyi gelir. Lahana tohumları kurt düşürücüdür. Yumurta akı ile karıştırılıp merhem haline getirildikten sonra yanıklara sürülürse faydası görülür. Lahana suyu cilde canlılık verir, sivilceli ciltlere de faydalıdır.
  [​IMG]
   


 2. RüzGaR Super Moderator

  Lahana suyu kürü nasıl yapılıyor, bide lahana suyu kürü kullanarlar olupta etkilerini yazarsa çok sevinirim. şimdiden teşekkürler
   

Sayfayı Paylaş