Laden Otu ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Laden Otu ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Laden gülü, Cistrose, Cistus incantus

  Laden Otu (Cistus creticus): Ladengiller familyasından; İç Anadolu ve sahil bölgelerinde yetişen, kış aylarında yaprak dökmeyen, yeşil bodur bir çalıdır. Yaprakları karşılıklı dizilmiştir. Çiçekleri büyük, beyaz veya pembe renklidir. Meyveleri kapsüldür. İçeriğinde Ladan denilen zamk vardır. Genellikle 50-100 cm boylanabilir. Tohumları bir küre şeklinde, üzeri tüylü içinde tohumları vardır.

  Yetiştirildiği Yerler: Vatanı Türkiye’nin Ege ve Akdeniz bölgesi olup buradan önce diğer Akdeniz ülkelerine sonra da Avrupa ve Amerika’ya kadar çok geniş bir alana yayılmıştır. Türkiye’nin Akdeniz, Ege ve Marmara bölgesinde yabani olarak yetişen Laden gülü, Türkiye’nin diğer bölgelerinde de yetiştirilebilir.

  Toplanması-Saklanması: Laden otu (yaprak, çiçek, gül, dal ve sürgünleri) Mayıs’tan Ekim’e kadar toplanarak kurutulur ve nemden uzakta özel kaplarda muhafaza edilir.

  Laden Otunun Faydaları: Balgam söktürür. Nezleyi keser. Dizanteride faydalıdır. Kabız edici etkileri vardır. Adet düzenleyicidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Öksürüğe ve solunum yolu şikayetlerine iyi gelir. Kramp çözücü ve anti bakteriyel etkilere sahiptir. Kaşıntılı, kabarcıklı, sulu egzama gibi deri hastalıklarında kullanılır. Egzama ve diğer cilt sorunlarında faydalıdır. Besin alerjisinin neden olduğu deri iltihaplanmasında fayda sağlar. turkeyarena.net Cinsel uzuvlar, ağız içi, yutak, mide-bağırsak, deri ve tırnak mantarlarını geçirici etkisi vardır. Pişikleri geçirmek için kullanılır. Özellikle çocuklarda meydana gelen pişiklerde kullanılır.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Laden Otu Nasıl Kullanılır? Bitkinin yaprakları kaynatılmış suda demlenerek çayı yapılabilir. Alerjiye ve Cilt hastalıklarına karşı haricen de kullanılabilir. Bitki kozmetik ve parfümeri sanayinde ve sabun yapımında da kullanılmaktadır.​

  Bir kahve kaşığı ince kıyılmış Laden otu demliğe konur ve üzerine 300-400 ml sıcak su konularak 5-10 dakika demlenmesi beklenilir.Elde edilen çay demi ile yaraların üzerine kompresi yapılır.
   

Sayfayı Paylaş