Labada ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Labada ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Evelik, Rumex patientia, Patience Dock

  Labada: Karabuğdaygiller familyasından; Haziran - Eylül ayları arasında yeşilimtırak renkte küçük çiçekler açar. Yaprakları sebze olarak yenir. Ev ilaçlarında kökü ve yaprakları kullanılır. Efelek adı da verilen 50 cm boylarında bir bitki olan Labada daha çok dağ, orman ve çayırlarda sulak yerlerde kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Nişasta ve yağın yanında C vitamini içerir.

  Toplanması-Saklanması: Mayıs’tan, Ağustos’a kadar yaprakları toplanarak kurutulur, yapraklarının çok sulu olması nedeniyle kurutması oldukça zordur. Bu nedenle dikkat edilmezse küflenebilir.

  Labadanın Faydaları: Vücudu güçlendirir. İştahı açar. İshali keser. Deri hastalıklarında etkilidir. Çıbanları olgunlaştırır. Yara ve egzamaları iyileştirir. Müshil etkisi gösterir. Mesane tıkanmasını giderir. Mide ve bağırsak bozukluklarını giderir. Kanı ve bağırsakları temizler. Labada çayı, vücudu rahatlatır ve kuvvet verir. Haşlanıp deriye konursa kaşıntıları azaltır. Kökü kaynatılıp içilirse bütün kaşıntıları keser. Yeşil tohumları kaynatılıp içilecek olursa, anne sütünü artırır.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Labada Otu Nasıl Kullanılır? Labadanın kurutulmuş kökü ve yaprakları ilaç olarak taze bitkisi de sebze olarak kullanılır. Yapraklarından dolma yapılır. Yeşil tohumları kaynatıldıktan sonra elde edilen su içilirse anne sütünü arttırır. Kökü kaynatılıp içilirse kaşıntıları giderir. Yaprakları kaynatılıp lapa haline getirilerek deri hastalıklarında kullanılır. Bitkinin yapraklan çiğ olarak yenir. Bitkinin yapraklarıyla yara lapası hazırlanır ve şikayet edilen yerlere dıştan uygulanır.

  Çay:1 litre sıcak suya 30-50 gr. kadar temizlenip parçalanmış bitki kökü konulup 15-20 dakika kadar ağır ağır kaynatılır. Elde edilen çay, günde iki-üç kez birer bardak içilir.
  [​IMG]
   
 3. RüzGaR Super Moderator

  labada yapraklarının tadı çok güzel hemde çok faydalı tavsiye ederim
   

Sayfayı Paylaş