La Havle Vela Kuvvete İlla Billahil Aliyyil Azim Manası

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 27 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  "Bismillahirrahmanirrahim ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azim"

  Anlamı : Allah’tan başka güç kuvvet sahibi yoktur!!. Her şeye kuvvet ve güç veren, ancak kendi zatı ve sıfatların sahibi yüce Allah’tır.

  Bir kişi bu cümleyi söylediği anda “Allah’ım! Senin yardımın olmadan ben hiçbir şey başaramam. Ve senden başka dayanacak hiçbir şeyim yok” itirafında bulunmaktadır.

  Tekbir Allahü ekber,
  Tahmid Elhamdülillah,
  Tesbih Sübhanallah,
  Tehlil Lâ ilahe illallah,
  Temcid Lâ havle ve lâ kuvvete illa billah demektir.

  Bir kimse, (Sübhanallahi velhamdü lillahi ve Lâ ilahe illallahü vallahü ekber ve lâ havle ve lâ kuvvete illa billahil aliyyil azim) derse, hem tesbih [sübhanallah], hem tekbir [Allahü ekber], hem tahmid [hamd] , hem tehlil [Lâ ilahe illallah], hem temcid [lâ havle ve lâ kuvvete illa billahil aliyyil azim] söylemiş olmakla, en kıymetli tesbihi okumuş olur.

  Namaz tesbihatı

  "Subhanallahi vel hamdu lillahi ve la ilahe illellahu vallahu ekber. Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim."

  Anlamı:

  "Allahı bütün noksan sıfatlardan tanzih eder, kemal sıfatlarla muttasıf olduğunu kabul ederim. Bütün hamd ve şükürler Allah'adır. Allah'tan başka hiç bir ilah yoktur. İhtiyaçları gideren ve zararları yok eden yalnız yüce ve güçlü olan Allah'tır."
   


Sayfayı Paylaş