Kuzu Kulağı ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kuzukulağı ve Faydaları
  Diğer İsimleri: Ebemekşisi, Ekşilik, Ekşimik, Turşuotu, Rumex Acetosa

  Kuzukulağı (Rumex acetosa): Karabuğdaygiller familyasından; Yurdumuzda yetişen türleri; Labada, büyük kuzukulağı, küçük kuzukulağı gibi çeşitleridir. Ev ilaçlarında büyük ve küçük kuzukulağının yaprakları kullanılır. Nemli yerlerde yetişen, geniş ve kabarık yapraklı, ortalama 50 cm boylarında otsu bir bitkidir. Kuzukulağı türlerinin tadı ekşi olan yapraklan A, B ve C vitaminleriyle potasyum yönünden zengindir. Tanen reçine, şekerler ve nişasta içerir.

  Kuzu Kulağının Faydaları: İdrar söktürücüdür. Kabızlığı gidericidir. Ateşi düşürür. Kansızlığa iyi gelir. Diş ağrılarını dindirir. Mide şişkinliğini giderir. Yaprakları, böbrekleri çalıştırır. Bedeni güçlendirici toniktir. Hafif müshil etkisi vardır. Kanamayı durdurmaya yardımcı olur. Kanı temizler. Egzama, sedef ve sivilce gibi cilt hastalıklarına karşı faydalıdır.turkeyarena.net C vitamini açısında zengin bir besin olan kuzukulağı, C vitamini eksikliğinden kaynaklanan Skorbüt hastalığına karşı da faydalıdır.

  Uyarı: Romatizmalılar, böbreklerinden hasta olanlar, yememelidir.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Kuzu Kulağı Nasıl Kullanılır? Yaprakları salata gibi yenebilir. Haşlanan bitkinin suyu içilebileceği gibi gargara olarak diş ağrısını kesmek için kullanılabilir. Haricen ise sivilce ve egzamaya karşı lapa olarak sorunlu bölgeye sürülür. Körpe yapraklan çiğ olarak salatalarda ya da ıspanak gibi pişirilip sebze olarak yenir.
  1 litre sıcak suya 30-50 gr. kadar temizlenip parçalanmış bitki kökü konulup 15-20 dakika kadar ağır ağır kaynatılır. Elde edilen çay, günde iki-üç kez birer bardak içilir.
   
 3. RüzGaR Super Moderator

  Çok severim çokta faydalıymış herkese tavsiye ederim
   

Sayfayı Paylaş