Kutuplanma Nedir, Kutuplanma Çeşitleri

Konusu 'Fizik' forumundadır ve RüzGaR tarafından 14 Ocak 2008 başlatılmıştır.

 1. RüzGaR Super Moderator


  Kutuplanma Nedir, Kutuplanma Çeşitleri
  1- Doğrusal Kutuplanma (Düzlemsel Kutuplanma)
  Burda dalgalar ölçüleceği gözlem düzlemine doğru ilerlerler. Bu düzlemde, tek bir E bileşkesinin, eğik bir doğru boyunca zamanla harmonik olarak titreştiği düşünülebilir. E alanı bir dalga ekseni boyunca bir dalga boyu yol aldığında tam bir titreşim devri yapar. Bu toplama işleminin aynı şekilde terside yapılabilir, yani bir düzlem kutuplu dalga birbirine dik iki bileşene ayrılabilir.

  2- Dairesel Kutuplanma
  Dairesel kutuplanmada elektrik vektörü ,dalga yol alırken ilerleme ekseni çevresinde döner. Kendine doğru gelen dalgaya bakan (kaynağa doğru bakan) bir gözlemciye, E bileşke elektrik alan vektörünün saat göstergelerinin dönüş yönünde w açısal frekansıyla döndüğü görülür. Böyle bir dalgaya sağ dairesel kutuplu veya genellikle sağ dairesel ışık denir. Tersi oluyorsa genlik değişmemek üzere E saat göstergelerinin dönme yönünün tersine döner ve dalgaya sol dairesel kutuplu denir.

  3- Eliptik Kutuplanma
  Matematiksel anlatım bakımından, doğrusal ve dairesel kutuplu ışık, eliptik kutuplu ışığın veya daha kısa ifadeyle eliptik ışığın özel halleri olarak düşünülebilir. Bunun anlamı E bileşke elektrik alan vektörünün genelde hem dönmesi hem de büyüklüğünün değişmesidir.
   


Sayfayı Paylaş