Kutlu Doğum

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 25 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Peygamberimizin doğum gününü içine alan hafta "Kutlu Doğum" haftası

  Seni ancak âlemlere rahmet olarak gönderdik. (Enbiya Suresi, 107)

  Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) anmak için, her yıl Rebiülevvel ayında organize edilen, Peygamberimizin dünyayı teşrifleri olan Mevlid Rebiulevvel ayının 12. gecesi, asırlardır milletimiz tarafından "Mevlid Kandili" olarak kutlanmaktadır.

  Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, yüzyıllar önce bir ilim ve kültür bayramı şeklinde kutlanan mevlid geleneğini canlandırmayı amaçlamış, bu düşünce ile de Peygamberimizin doğum gününü içine alan haftayı, "Kutlu Doğum Haftası" olarak ilan etmiştir.

  Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri; 1989′da başladı ve hicri takvime göre, Osmanlı Devleti padişahı II. Selim'in Muhammed peygamberin doğum günü kutlamaları için başlatmış olduğu Mevlit Kandili'nin peşi sıra düzenlendi. Ancak 1994 yılından itibaren, diğer dini günlerin aksine miladî takvime göre kutlanmaya başlandı.

  Etkinlik, 14-20 Nisan tarihleri arasında yalnızca Türkiye'de düzenleniyor.

  Sevdim seni hep canlara cânân diye sevdim,
  Bir ben değil, âlem sana kurbân diye sevdim.


  Sen Ey Sevgili sen hala kırk yaşındasın hala ümmetinin başındasın. Doğum Gününüz kutlu olsun ya Resulallah Kutlu Doğum Ayımız kutlu olsun. Gül Peygambere (sav) Lale Allah (c.c)'a açılır. Kutlu günde sevdiklerinizi bir gülle sevindirin..

  O’na uyunuz.. O’nu örnek alınız ki O, Sizde hergün yeniden doğsun.. Yüreğinizi verin ki O’na, Yarın orada sizinle olsun.. Bu Duyguyla: Doğum Günümüz, Yani: Dirilişimiz Kutlu Olsun..

  O en iyi babaydı..O en iyi......O en vefalıydı.. O en takvalıydı.. O en mütevaziydi..O en doğruydu.. O en adaletliydi.. O en masumdu.. O en dayanıklıydı.. O en zekiydi.. O en asaletliydi.. O en hatipti.. O en emniyetliydi.. O en teslimiyetliydi.. O en şefkatliydi.. O en cömertti.. O bir beşerdi lakin en hayırlısıydı.. O ilkti ve sondu.. Sallallahu Aleyhi Ve Sellem.
   


Sayfayı Paylaş