Kutlu Doğum Haftası Nedir Kısaca

Konusu 'Dini Günler' forumundadır ve ot-gu tarafından 6 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

 1. ot-gu Genel Sorumlu


  Kısaca Kutlu Doğum Nedir Anlatabilir misiniz?

  Hepimizin bildiği gibi sevgili Peygamberimiz (s.a.v)'in dünyayı teşrifleri olan Rebiulevvel ayının 12. gecesi Mevlid-i Nebevi, asırlardır milletimiz tarafından "Mevlid Kandili" olarak kutlanmaktadır. Mevlid Kandili ilk defa 13. asırda Erbil Atabeği Muzafferüddin Gökbörü tarafından iki ay süreyle kutlanmaya başlandı. Mevlid Kandili münasebetiyle ilim adamları bir araya gelip ilmi, fikri sohbetler yapıyor, halk sokaklarda mevlidi bir bayram havasında kutluyordu.

  Süleyman Çelebi'nin kaleme aldığı Vesiletün Necat isimli şiirin, Mevlid adıyla, yüzyıllardır sevinçte, tasada, doğumda, ölümde okuna gelmesi ve bu geleneğin bugün de canlı bir şekilde devam etmesi, Peygamber sevgisi etrafında teşekkül eden milli ruhun ifadesidir.

  Sevdim seni hep canlara cânân diye sevdim,
  Bir ben değil, âlem sana kurbân diye sevdim.

  Yüce dinimiz, huzurlu ve mutlu dünyanın en büyük hayat kaynağıdır. Bu noktadan hareketle dini tefekkürü cami dışına taşırmak, değerli ilim adamlarımızın araştırmalarını ve düşüncelerini halka aktarabilmek için Mevlid kandilini hayırlı bir vesile telakki eden Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı, yüzyıllar önce bir ilim ve kültür bayramı şeklinde kutlanan Mevlid geleneğini canlandırmayı amaçlamıştır. Bu düşünce ile Peygamberimiz (s.a.v)'in doğum gününü içine alan haftayı, "Kutlu Doğum Haftası" olarak ilan etmiş ve Kutlu Doğum Haftası 1989 yılından beri 14-20 Nisan tarihleri arasında yalnızca Türkiye'de kutlanmaktadır. turkeyarena Bizler bugünleri fırsat bilmeli, O'nu tanımalı, anlamalı, O'nun gibi yaşamalı ve yaşatmalıyız.

  Bu özel haftada; Peygamber Efendimiz (s.a.v), ne yapmış, nasıl yaşamış, namazını nasıl kılmış, orucunu nasıl tutmuş, sıkıntılara nasıl katlanmış, nasıl dua etmiş, Allah'tan neler istemiş, ümmetine neleri tavsiye etmiş, bütün bunları düşüneceğiz. Sonrada bunları hayatımıza uygulayacağız, yani Peygamber efendimizin sünnetine uyacağız.

  Alemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v)'in doğumunun sene-i devriyesinde, bu kutlu günde, gönüllerimizin her zamankinden daha ferah, daha huzurlu, daha mutmain olmasını diliyorum.
   


 2. ot-gu Genel Sorumlu

Sayfayı Paylaş