Kusmak Abdesti Bozarmı

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 26 Ekim 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Kusmak abdesti bozar mı?

  Hz. Peygamber (s.a.s.)’in kusmaktan dolayı abdest aldığı rivayet edilmiştir (Tirmizî, Taharet, 64). Ancak bunun ağız dolusu olması gerekir (Meydanî, el-Lübab, I, 18). Ağız dolusu kusulan şey, ister yemek, ister safra, ister kan olsun, abdesti bozar. Balgam ise tükürük hükmünde olup abdesti bozmaz. Ağız dolusu sayılmanın ölçüsü, gelen kusmuğun zorlanmadan tutulamayacak bir durumda olmasıdır.

  Ağız dolusu safra kusmak abdesti bozucudur. Ağız dolmak, güçlükle tutmaktır. Hattâ, eğer güçlükle tutmasa çıkıverecek gibi olmasıdır. Bir rivayette, «Ağızın dolmasındaki ölçü kişiyi konuşmaktan menetmesidir» denmiştir.

  Aynı mekânda gelip, toplamı ağız dolusu olan kusmukla da abdest bozulur (Merğînânî, el-Hidâye, I, 14; Mevsılî, el-İhtiyar, I, 10). Şafiilere göre abdest sadece ön ve arkadan çıkan şeylerle bozulur. Bunların dışındaki yerlerden gelen sıvılar abdesti bozmaz. Dolayısıyla onlara göre, kusmakla abdest bozulmaz (Mâverdî, el-Hâvi’l-Kebîr, Dâru’l-Kütübi’l-İlmiyye, Beyrut, 1414/1994, I, 199-200).

  Hanefi mezhebine göre ağız dolusu kusmak, kustuğu şey; safra, yemek, su donmuş kan olursa abdesti bozar. Ancak ister baştan insin ister mideden çıksın, balgam abdesti bozmaz. Ebu Yusuf’a göre mideden çıkan balgam abdesti bozar.

  Neticede kusmanın abdesti bozmasının üç şartı vardır:

  1) Mideden gelmesi
  2) Ağız dolusu veya daha çok olması
  3) Hepsinin bir defada gelmesi

  Balgam kusmak,veya öksürürken balgam çıkması abdesti bozar mı?

  Balgam kusmak, abdesti mutlak surette bozmaz. Yâni o balgam, gerek başdan-insin ve gerek mideden çıksın, gerek ağız dolusu olsun ve gerekse olmasın abdesti bozmaz. Çünkü kayganlığı olduğu için pislik onun içine giremez. Ancak İmâm Ebû Yûsuf (Rh.A.) a göre, karından çıkıp ağız dolusu olan balgam, pisliğe yakınlığı sebebiyle, pislendiği için abdesti bozar.

  Eğer balgam, yemekle karışık olursa, çoğunluğa itibar edilir ve kusmak ağız dolusu olursa abdesti bozar. Eğer balgam yemeğe gâlib (daha çok) olursa bozmaz. Ancak, İmâm Ebû Yûsuf (Rh.A.) a göre, ağız dolusu olursa bozar.
   


Sayfayı Paylaş