Kuşluk namazı nedir kuşluk namazı hakkında bilgiler

Konusu 'Sorularla İslam' forumundadır ve EmRe tarafından 18 Aralık 2013 başlatılmıştır.

 1. EmRe Well-Known Member


  Kuşluk Duha Namazı Nedir Kuşluk Namazı Hakkında

  Duha namazı türkçe adıyla kuşluk namazı, sabahleyin kerahat vakti çıktıktan sonra öğlen namazına bir saat kalana kadar olan vakitte şükür maksadıyla kılınan nafile bir namazdır.

  Bir başka ifadeyle; Güneşin doğduktan sonra 5º (bir mızrak boyu) yükselmesinden başka bir deyişle güneşin doğmasından takriben 45-50 dakika geçmesinden zeval vaktine kadar olan süreye kuşluk (duhâ) vakti; bu zaman diliminde kılınan nafile namaza da duhâ namazı denir.

  Duha (kuşluk) namazının vakti, güneş doğup bir miktar yükseldikten sonra başlar, istiva (öğle kerahet vaktinin başladığı zaman) zamanına kadar sürer.

  Peygamber Efendimiz(s.a.v.) ve Allah dostları bu namaza çok ehemmiyet vermişlerdir. Sevabı pek çoktur. Cenabı Hak bu namaza yüz hasene verir, yüz hasenennin yüzünüde namazı kılanın dünya sıkıntılarında karşısına çıkarır. Maddi manevi faidesi vardır.

  Kuşluk namazı mendub bir namazdır. 2, 4, 8 veya 12 rekat olarak kılınır. Resûl-i Ekrem'in (asm) kılmayı sevdikleri bir namazdı. 8 rekat olarak kılınması daha faziletlidir.

  Kuşluk namazı ile ilgili Resûl-i Ekrem'den (asm) şu hadis-i şerif mervidir:

  "Kim kuşluk vaktinde namaz kılmaya devam ederse, günahları deniz köpüğü kadar dahi olsa (kul hakkı hariç) mağfiret olunur."

  Kuşluk, teheccüd gibi nafile namazları iki rekatta bir selam vererek kılmak daha iyidir. Ancak dört rekatta bir selam vererek kılmak da uygundur. Eğer dört rekatta bir selam vererek kılınırsa ikindi namazının sünneti gibi kılınır.
   


Sayfayı Paylaş