Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 19 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kuşkonmazın Yararları Nelerdir

  Kuşkonmaz bitkisi daha çok ılıman iklimlerde ve sulak yerlerde yetişir. Süs bitkisi olarak da kullanılan Kuşkonmaz aynı zamanda A, B1, B2 ve C vitaminleri ile protein ve mineraller bakımından zengin bir besindir.

  Kuşkonmaz idrar söktürür. İdrar yollarını temizler. Kanı temizler. Cilde canlılık verir. Hazmı kolaylaştırır. Diş ağrısını hafifletir. Gözleri ve kalbi kuvvetlendirir. Sinirleri kuvvetlendirir. Karaciğer şişliğini indirir. Dalak hastalıklarında faydalıdır. Zihin yorgunluğunu giderir. Karaciğer ve mide için yararlıdır. Kolesterolün düşürülmesinde yardımcıdır. El ve ayaklarda görünen şişlikleri indirir. Kalp hastalıklarından doğan ödemleri giderir. Anti stres hormonların oluşmasına yardımcıdır. Kandaki şeker miktarını düşürür. Sivilce ve egzamanın iyileşmesinde yardımcı olur. Cinsel isteği artırıcı etkileri olduğu belirtilmektedir. Karaciğer ve böbreklerin muntazam çalışmasını sağlar.Terletici özelliğiyle vücuddan fazla suyun atılmasını sağlar. Kuşkonmaz sebzesi sebzeler içerisinde en çok folik asit içerendir. Bel soğukluğu böbrek ve mesane iltihabı olanlarla, çok sinirli kimselerin kullanmaması gerekir.

  Kuşkonmazın gövdesi, kökü ve tomurcukları kullanılır. Kuşkonmaz suda kaynatılarak çorbası içilirse el ve ayaklardaki şişliklerle karaciğer şişliğini indirmeye yardımcı olur. Fazla miktarda kullanılırsa idrar yollarını tahriş edebilir. Bu nedenle özellikle böbrek rahatsızlığı olanlar fazla tüketmemelidir. Ayrıca, ishal yapabilir.
   


Sayfayı Paylaş