Kuşkonmaz ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kuşkonmaz ve Faydaları
  Kuşkonmaz (Asparagus officinalis): Zambakgiller familyasından; çalı veya yarı çalı halinde odunsu, bazı türleri de otsu olan Asya, Afrika ve Akdeniz bölgesinde yetişen bir bitkidir. Yaprakları pul gibi ve almaşık dizilişlidir. Çiçekleri küçüktür. Renkleri yeşilimsi veya beyazdır. Meyveleri üzümsüdür. 150 kadar türü vardır. Tıbbi kuşkonmaz Trakya ve Doğu Anadolu'da yabani olarak yetişir. Çiçekleri sarımsı yeşildir. Meyvesi kırmızıdır. Hekimlikte toprakta sürünen gövdesi, kökü ve tomurcukları kullanılır. İlkbahar aylarında toplanıp kurutulur.

  Kuşkonmaz bitkisi daha çok ılıman iklimlerde ve sulak yerlerde yetişir. Süs bitkisi olarak da kullanılan Kuşkonmaz aynı zamanda A, B1, B2 ve C vitaminleri ile protein ve mineraller bakımından zengin bir besindir.

  Kuşkonmazın Faydaları: Kanı temizler. İdrar söktürür. İdrar yollarını temizler. Cilde canlılık verir. Hazmı kolaylaştırır. Diş ağrısını hafifletir. Gözleri ve kalbi kuvvetlendirir. Sinirleri kuvvetlendirir. Karaciğer şişliğini indirir. Dalak hastalıklarında faydalıdır. Zihin yorgunluğunu giderir. Karaciğer ve mide için yararlıdır. Kolesterolün düşürülmesinde yardımcıdır. El ve ayaklarda görünen şişlikleri indirir. Kalp hastalıklarından doğan ödemleri giderir. Anti stres hormonların oluşmasına yardımcıdır. Kandaki şeker miktarını düşürür. Sivilce ve egzamanın iyileşmesinde yardımcı olur. Cinsel isteği artırıcı etkileri olduğu belirtilmektedir. Karaciğer ve böbreklerin muntazam çalışmasını sağlar.turkeyarena.net Terletici özelliğiyle vücuddan fazla suyun atılmasını sağlar. Kuşkonmaz sebzesi sebzeler içerisinde en çok folik asit içerendir. Bel soğukluğu böbrek ve mesane iltihabı olanlarla, çok sinirli kimselerin kullanmaması gerekir.

  Uyarı: Çiğ şekilde yenmesi alerjiye neden olabilir. Böbrek ya da gut sorunu olanlar kuşkonmazı yememeli ya da az tüketmelidir.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Kuşkonmaz Nasıl Kullanılır? Kuşkonmazın gövdesi, kökü ve tomurcukları kullanılır. Kuşkonmaz suda kaynatılarak çorbası içilirse el ve ayaklardaki şişliklerle karaciğer şişliğini indirmeye yardımcı olur. Fazla miktarda kullanılırsa idrar yollarını tahriş edebilir. Bu nedenle özellikle böbrek rahatsızlığı olanlar fazla tüketmemelidir. Ayrıca, ishal yapabilir.

  [​IMG]
   
 3. OrKuN Well-Known Member

  teşekkurler elif, bitkilerin hangisine baksak hastane gibi herderde deva maşallah :) ama cidden düşündüğümüzde hiç sağlıklı beslenmediğimizi görüyoruz neyazıkki hormonlar GDO lar kanserojen ürünler doğal ürünler gün geçtikçe önem kazanıyor ve kazanacaktır.
   

Sayfayı Paylaş