Kuşburnu ve Faydaları

Konusu 'Şifalı Bitkiler' forumundadır ve elif tarafından 24 Nisan 2008 başlatılmıştır.

 1. elif Moderator


  Kuşburnu ve Faydaları
  Diğer İsimleri: İtburnu, Gül burnu, Gül elması, Yaban gülü, Köpek gülü, Rosengewâchse

  Kuşburnu: Gülgiller familyasındandır. Boyu 3 - 4 m ye kadar uzayabilir. Bitki yol kenarları, meralar, çimenlikler, orman kenarları ve tepeliklerde yabani olarak yetişir. Çalı görünümlüdür, genellikle çok sayıdaki gövde demet şeklinde yerden çıkar, yükselir ve çevresine sarkar. Üzeri sarımsı veya esmer dikenlerle bezenmiştir. Yaprakları tekli 5-7 kanattan meydana gelir ve 2-3 çifti karşılıklı ve de sonda bir tek bulunur. Kanat yaprakları oval şekilde, kenarları dişli, ve kısa saplıdır. Çiçekleri kalp şeklinde beyazımsı pembe veya pembe renktedir.turkeyarena.net Meyveleri koyu kırmızı renkte oval veya yumurta şeklinde, etli bir kabuğu ve içinde tüylü sert sarımtırak beyaz tohumlar bulunur. Başta C vitamini olmak üzere bol miktarda vitamin ve mineral içeren çok besleyici bir besindir.

  Yetiştirildiği Yerler: Asıl vatanının Türkiye olduğu ve buradan dünyanın bütün yörelerine zaman içinde yayıldığı tahmin edilmektedir. Günümüzde Batı Avrupa’dan Doğu Türkistan’a kadar çok geniş bir alana ve Kuzey Amerika’ya kadar yayılmıştır. Türkiye’nin Karadeniz, Marmara ve Doğu Anadolu bölgesinde daha çok, Ege ve İç Anadolu bölgesinde ise seyrek olarak yetişir.

  Toplanması-Saklanması: Eylül ve Ekim aylarında toplanan meyveleri, güneşli, kuru ve havadar yerlerde iyice yıkandıktan sonra kurutulur. Suni olarak önce 30 dk 75-80°de ve bunu takriben dışarıda güneşli havada kurutulur.

  Kuşburnunun Faydaları: İshali keser. Cinsel isteği arttırır. Müshil etkisi vardır. Tonik ve besleyicidir. Vücut direncini arttırır. Bağırsak kurtlarını düşürür. Kansere karşı koruyucudur. Selülit oluşumunu engeller. Vücuda ve gözlere kuvvet verir. Güçlü bir antioksidan etkisi vardır. Kan dolaşımını hızlandırır ve kanı temizler. Sigara ve alkolün zararlı etkilerine karşı koruyor. Hafif bir doku ve damar büzücüdür. Basur rahatsızlığı olanlara yararlıdır. Böbreküstü bezlerine olan etkisiyle hormonların üretimini destekler. Vücuttaki atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Romatizma şikâyetlerini ve ağrılarını hafifletir. Safra kesesi, böbrek ve mesane sorunlarında bedeni destekler. Bedendeki güçsüzlük ve bitkinlik durumlarına karşı en iyi doğal ilaçtır.turkeyarena.net Kandaki insülin miktarını ayarlamaya yardımcı olduğundan Şeker hastalarına çok iyi gelir. Bulaşıcı hastalıklara ve soğuk algınlığına karşı, bedenin savunma sistemlerini güçlendiriyor. Bağırsakları yumuşatan ve sindirimi kolaylaştıran kuşburnu iyi bir idrar söktürücü olarak kabızlıkta faydalıdır.
  [​IMG]
   


 2. elif Moderator

  Kuşburnu Nasıl Kullanılır? Daha çok Kuşburnu çayı yapılarak kullanılır. Kuşburnundan ayrıca reçel, meyve suyu, bebek maması ve yağ da elde edilmektedir. Kuşburnunun kurutulan yaprakları kaynatılıp soğuduktan sonra suyu süzülerek kırışmış ciltlere konursa faydası görülür. Kuşburnu çekirdeğinden elde edilen kuşburnu yağı Kuşburnu yağı cilt hücrelerini yenileyici, cildi koruyucu, kırışıklıları giderici ve yaşlanmayı geciktirici özellikleri ile kozmetik alanında sıklıkla kullanılmaktadır.

  Kuşburnu Çayı: 2,5 tatlı kaşığı dolusu kuşburnu, ortalarından kesilip bir bardak suya konularak, su kaynama noktasına kadar ısıtılır. Sonra ateş kısılarak 10-15 dakika daha ısıtma sürdürülür. İnsanı rahatsız eden tüylü çekirdeklerinin ayrılması için bunlar süzülür. Günde 3 bardak içilebilir.
   

Sayfayı Paylaş