Kuşadası Tarihi Yerler

Konusu 'Kuşadası' forumundadır ve GamZe tarafından 22 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

 1. GamZe Moderator


  Kuşadası Tarihi Yerler
  Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı: Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından kentin imarı kapsamında 1618 yılında inşa edilen Kervansaray, merkezde Güvercin Ada' ya giden yol üzerinde yer almaktadır. Deniz ticareti için yaptırılmış olan bu Osmanlı hanında avlunun etrafı iki katlı kapalı bir mekan çerçevelemektedir. Kervansaray' ın girişi kuzey yönünde olup, iki köşesinde arka taraftan üst kata çıkan merdivenler bulunmaktadır. Mermer kapı boşluğu basık bir kemerle örülmüştür. Girişin sağ ve sol tarafında kemerlerle orta alana bağlanan bölümlerden solda olanı, arkaya küçük bir kapı ile bağlandığı için buranın hana gelen eşyaların alındığı emanet bölümü olduğu düşünülmektedir. Sağdakinin ise hana giriş ve çıkışı sağlayan görevlilerin alanı olduğu düşünülmektedir. Avlunun ortasında kazı ile açığa çıkarılan ve bugün havuz olarak kullanılan bir şadırvan bulunmaktadır. Avlunun çevresindeki çapraz tonozlu her revak bölümünün ardında, içlerinde ocak ve değişik ölçülerde dolapların bulunduğu birer oda bulunmaktadır. Kervansarayın üzerini düz bir dam örtmektedir.turkeyarena.net Dışarıdan özellikle de denizden gelecek saldırıları önleyebilmek amacıyla kuzeybatı ve kuzeydoğu yönlerine ayrı bir önem verilmiş ve kuzey yönü dış surlarla birlikte düşünülmüş olan kervansarayın doğusunda çarşıya açılan bir kapı bulunmaktadır.

  Bugün turizme açık olan Kervansaray' da Türk Geceleri' nin düzenlendiği bir otel ve avlu çevresinde çeşitli turistik eşya mağazaları bulunmaktadır. Çok özel bir Kuşadası geçirmek istiyorsanız Kervansaray' da düzenlenen Türk Geceleri' nden birine katılmanızı öneririz.

  Kuşadası Kaleiçi Camii: Sadrazam Öküz Mehmet Paşa' nın şehrin yeniden imarı sırasında şehre kattığı eserlerdendir. Çarşı içinde bulunan cami, 1618 yılında Sadrazam' ın ölümünden bir yıl önce yapılmıştır. Bu nedenle Öküz Mehmet Paşa Camii adıyla da anılmaktadır. 1830 yılında onarım görmüştür. Tek şerefeli minaresi sağdadır. Camiyi 12 kenarlı ve 16 pencereli kasnak üzerine kurulan kubbe örtmektedir. Giriş kapısının kanatları geometrik geçmeler ve sedef kakmalarla süslenmiştir. Osmanlı ve Türk İslam Mimarisine ilgi duyuyorsanız bu camiyi mutlaka gezmenizi öneririz.

  Kuşadası, çağlara göre değişen yerleşimlerden oluşmuştur. İlk yerleşim olan Neopolis, "Yılancı Burnu" denilen yerde Ionyalılar tarafından kurulmuştur.
  Ortaçağ'da Pilav Dağı eteklerinde "Andız Kulesi" denilen alandaki yerleşim, deniz ulaşım güçlükleri nedeni ile bugünkü Kuşadası'nın bulunduğu "Scala Nova" Yeni İskele adlı kente kaymıştır.

  Venediklilerden kalma kaleyi ve hemen bu kalenin 2 km güneydoğusundaki Anaia kenti gezilecek yerlerdendir. Pygela Antik Kenti ise ilçenin kuzeyinde yer alır. 1834 yılında kayalara inşa edilmiş bir Bizans kalesine ev sahipliği yapan Güvercin Adası ile 19. yüzyıl yapısı Küçük Ada Kalesi ise, Osmanlı Devleti'nde korsanlara karşı kullanılan önemli deniz savunma merkezi olmuştur.

  Milli Park'ın kuzeydoğusundaki Dilek Tepesi'nin eteğinde, on iki Ion kenti birliğinin toplanma yeri olarak bilinen Panionion'u sur duvarları ve meclis binasının kalıntıları günümüze ulaşmıştır.

  Çevresinde antik kale kalıntılarına da rastlanan kent surlarının 17. yüzyılda Öküz Mehmed Paşa tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Bugün dalgakıran ve bir yol ile karaya bağlanmış bulunan Güvercin Ada Kalesi'nin bahçesi gazino haline getirilmiştir. Kentteki başlıca tarihsel yapılar Hanım Camisi, Öküz Mehmed Paşa Camisi, Yeni Belediye Hamamı ve Öküz Mehmed Paşa Kervansarayı'dır. Tümüyle onarılan bu kervansaray günümüzde otel olarak işletilmektedir.
   


Sayfayı Paylaş